Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'İddialar Yersiz, 3. Köprü Ormanları Tahrip Etmez'

Karayolları Genel Müdürü Cahit Turan, orman tahribatının önüne geçmek için Poyrazköy-Garipçe güzergâhının seçildiğini söyledi. Turan, "Eğer daha güneyde olsaydı, şehir köprünün geçtiği güzergaha doğru genişleyecek, orman alanları da tahrip olacaktı. Şimdi İstanbul'un dışından gittiği için yapılaşma neredeyse olmayacak." dedi.

Zaman Gazetesi
'İddialar Yersiz, 3. Köprü Ormanları Tahrip Etmez'

İstanbul Boğazı'na yapılacak üçüncü köprünün kentin kuzeyindeki ormanları tahrip edeceği öne sürülüyor.
 
Karayolları Genel Müdürü Cahit Turan, orman tahribatının önüne geçmek için Poyrazköy-Garipçe güzergâhının seçildiğini söyledi. Turan, "Eğer daha güneyde olsaydı, şehir köprünün geçtiği güzergaha doğru genişleyecek, orman alanları da tahrip olacaktı. Şimdi İstanbul'un dışından gittiği için yapılaşma neredeyse olmayacak." dedi. Zaman'a açıklamalarda bulunan Turan, köprü için şehre en uzak noktanın seçilme sebeplerinden birinin de, İstanbul'daki nüfus artışını önlemek olduğunu ifade etti. Genel Müdür, "Eğer köprü şehre yakın yerden geçseydi, yeni yapılanmalar, yeni işyerleri açılacak, böylece nüfusun artışını tetikleyen bir sarmalın içine girilecekti." diye konuştu.

3. köprünün güzergâhına yönelik bir diğer eleştiri de, İstanbul trafiğinin yüzde 3'üne denk gelen transit geçişler için seçilen güzergâhın yanlış olduğu iddiası. Bu eleştiriye de cevap veren Turan, planlamanın sadece köprüler dikkate alınarak yapılmadığına, Marmaray ve lastik tekerlekli tüp geçit projesinin de göz önünde bulundurulduğuna dikkat çekti. Marmaray ve tüp geçidin hayata geçmesiyle şehir içi trafiğin önemli ölçüde rahatlayacağını ifade ederken, "O zaman 3. köprünün mevcut güzergahının önemi daha da bir ortaya çıkacak. Transit geçişlerde, İstanbul'un şehir trafiğine girmek istemeyenler üçüncü köprüyü kullanacak. Bir kamyonun trafikteki yükü 6 otomobildir. Bu, İstanbul'da 10 otomobile kadar çıkıyor. Yani kamyonların şehir trafiğinden çekilmesiyle büyük bir rahatlama sağlanacak." değerlendirmesini yaptı.


 

ETİKETLER: çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/iddialar-yersiz-3-kopru-ormanlari-tahrip-etmez-_79200.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!