Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İdeyapı Ürünlerinin IFC Formatına Uyumluluğu Belgelendi

Mimarlık ve mühendislik yazılımları üreticisi ideYAPI'nın ideCAD Mimari ve ideCAD Statik adlı ürünlerinin IFC formatına uyumluluğu Almanya'da düzenlen

ideYapıimarlık ve mühendislik yazılımları üreticisi ideYAPI'nın ideCAD Mimari ve ideCAD Statik adlı ürünlerinin IFC formatına uyumluluğu Almanya'da düzenlenen IAI Endüstri Günleri etkinliğinde belgelendi.

Türk mimarlık ve mühendislik yazılımları üreticisi ideYAPI tarafından geliştirilen ideCAD Mimari ve ideCAD Statik adlı yazılımlara, IFC formatına uyumluluk belgesi verildi.
IFC, bilgisayar destekli inşaat planlaması, inşaat yapımı ve bina yönetimi konularında dünya çapında geçerli olabilecek ortak bir meslek dili anlamına geliyor. Açılımı "Industry Foundation Classes" olan IFC'yi geliştirmek için dünya çapında 650'den fazla şirket işbirliği yapıyor. IFC ile tasarım aşamasından binanın yönetimine kadar bütün aşamalardaki işlemler daha kolay ve hızlı bir şekilde yapılırken binaların kalitesi yükseltiliyor, maliyetler aşağı çekiliyor. IFC ile ilgili çalışmalar ise bir sektör birlikteliği olan IAI (Industrial Alliance for Interoperability) bünyesinde yürütülüyor.

22 Ülkede 650 Şirketin Güç Birliği: IAI
IAI, 22 ülkede faaliyet gösteren 650'nin üzerinde kuruluştan oluşuyor. IAI birlikteliğinde inşaat sahipleri, planlama büroları, saha mühendisleri, inşaat müteahhitleri, inşaat malzemeleri firmaları, kiracılar, yazılım şirketleri, üniversiteler, yüksek okullar ve araştırma kurumları bulunuyor.

IDS'ten IFC'ye
ideYAPI firması 1988'den bu yana mimarlık ve mühendislik yazılımları üzerine çalışıyor. Firma, 2002 başlarında Almanya'nın Hannover kentinde, "ideCAD Software GmbH" adıyla bir şube açarak bu pazara da girme çalışmalarını başlatmış bulunuyor. ideYAPI'nın ürünleri tam CAD desteği sunuyor. Halihazırda IFC 1.5.1 versiyonu kullanılan ürünlere 2.x versiyonun eklenmesi çalışmaları devam ediyor. ideYAPI ürünlerinin başarısının altında, firma bünyesinde geliştirilen ve IDS (Integrated Design System) adı verilen bir başka teknoloji bulunuyor. Temelde IFC'ye benzeyen IDS, ideYAPI yazılımları arasında tam veri bağlantısı ve aynı proje üzerinde gerçek zamanlı network çalışması olanağı sunuyor. IDS ile yola çıkan ideYAPI bundan böyle IFC sistemini de ürünlerine eklemeye başladı. IFC, ideYAPI ürünleriyle diğer firmaların mimari ve statik yazılımları arasında tam veri bağlantısı olanağını getiriyor. Kullanıcılara birçok yararlı özellik sunan IFC, bilhassa yapısal yazılımlar için önemli niteliklere sahip.
İdeYAPI'nın amiral gemisi niteliğini taşıyan iki ürünü var: ideCAD Mimari ve ideCAD Statik. ideCAD Mimari, mühendis ve mimarlara aynı proje üzerinde ortak çalışma imkanı sağlayan bir ürün. Her boyuttaki proje tasarımlarında kullanılabilirliği, 2D/3D render ve animasyon yeteneği, İnternet/LAN üzerinde proje paylaşımına uyumluluğu, tasarım süresini ve proje maliyetini düşürme becerisi gibi nitelikleri nedeniyle ideCAD Mimari geniş bir kesim tarafından yıllardır verimlilikle kullanılıyor. ideCAD Statik, bir yapısal mühendislik yazılımı. Hızlı ve kolay kullanılabilirliği, yaygın güçlü teknik destek ve eğitim olanakları nedeniyle mühendislerin tercih ettiği bir ürün olan ideCAD Statik, yönetmeliklerle de yüzde yüz uyumluluk sergiliyor. ideYAPI'nın yeni geliştirdiği ideTEAM ise aynı proje üzerinde mimar ve mühendislerin bir ağ veya İnternet üzerinden gerçek zamanlı çalışmalarına olanak tanıyor.

Daha fazla bilgi için:
http://www.bauwesen.fh-muenchen.de/iai/iai_isg/doc/IAI-ISG-24.htm
www.idewww.yapi.com.tr

ideYAPI, 1988 yılında mimarlık ve mühendislik yazılımları geliştirmek üzere Bursa'da kurulmuştur. İlk ürünlerini 1990 yılında piyasaya çıkaran firma, ideCAD Mimari, ideCAD Statik, ideTEAM, ideDIO, ideRENDER, ideSTAIR ve idePLOT yazılımlarıyla mimar ve mühendislerin her düzeyde yaratıcı tasarım yapabilmeleri ve çözüm üretebilmeleri için faaliyetlerini sürdürmektedir. Firma, 2002 başlarında Almanya'nın Hannover kentinde, "ideCAD Software GmbH" adıyla bir de şube açmıştır.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ideyapi-urunlerinin-ifc-formatina-uyumlulugu-belgelendi_855.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!