Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İDO'nun Özelleştirilmesi Tamamalandı

Akfen Holding, Tepe İnşaat, Souter Investments ve Sera Gayrimenkul ortak girişimiyle kurulan TASS Denizcilik ve Ulaştırma Hizmetleri AŞ, İstanbul Deniz Otobüsleri Sanayi ve Ticaret AŞ'nin (İDO) hisselerini devraldı.

yapi.com.tr / AA
İDO'nun Özelleştirilmesi Tamamalandı

Akfen Holding, Tepe İnşaat, Souter Investments ve Sera Gayrimenkul ortak girişimiyle kurulan TASS Denizcilik ve Ulaştırma Hizmetleri AŞ, İstanbul Deniz Otobüsleri Sanayi ve Ticaret AŞ'nin (İDO) hisselerini devraldı. Akfen Holding AŞ'nin Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayımlanan özel durum açıklamasında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) hissedarı olduğu İDO'nun yüzde 100 oranındaki hissesinin 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun çerçevesinde blok satış yöntemi ile devir alınması amacıyla Akfen Holding AŞ, Tepe İnşaat Sanayi AŞ, Souter Investments LLP ve Sera Gayrimenkul Yatırım ve İşletme AŞ Ortak Girişimi ortakları tarafından kurulan, Akfen Holding'in yüzde 30 oranında hissesine sahip olduğu ve müşterek yönetime tabi TASS Denizcilik ve Ulaştırma Hizmetleri Turizm Sanayi ve Ticaret AŞ ile İBB ve diğer hissedarları arasında Hisse Satış Sözleşmesinin bugün imzalandığı belirtildi. Açıklamada, ''Satış bedeli olan 861 milyon dolar ödenmiş ve İDO hisseleri devri tamamlanmıştır'' denildi.

Parasıyla yeni otobüsler alınacak

Atatürk Havalimanı’nda bir dizi ziyarette bulunmak için ABD'ye gidişinden önce açıklamalarda bulunan İBB Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İDO’nun satışından elde edilen gelirin bir kısmıyla İETT’ye 500 yeni otobüs alınacağını söyledi. Topbaş, “Kurduğumuz Otobüs A.Ş. şirketi de ilk etapta 172 otobüsü devreye aldı. Bu sayıyı 1500’e çıkaracaklar. Yani İstanbul’da toplamda 2 bin yeni otobüsü devreye sokmuş olacağız. Mevcut halk otobüslerini de 2013 sonuna varmadan yenileyeceğiz. Kaliteli, konforlu, klimalı otobüsler olacak. İETT ve halk otobüslerinin renk tasarımlarını da yenileyerek bu kente yakışır hale getireceğiz. Biliyorsunuz İstanbullular şimdi taksisini de seçiyor. Taksiler de yeni dizaynı ile çok daha estetik, güvenli ve donanımlı hale geliyor” şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/idonun-ozellestirilmesi-tamamalandi_87900.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!