Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İDO’nun Yenilenen Vapuru Hizmete Alınıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraklerinden İDO'nun Haliç Tersanesi’nde bakıma alınan Ahmet Hulusi Yıldırım Vapuru ile iki yeni iskelesi; 5 Mart Cuma günü Saat 14:00'da Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve İDO Genel Müdürü Ahmet Paksoy'un katılımlarıyla gerçekleştirilecek olan Açılış Töreni

ibb.gov.tr
İDO’nun Yenilenen Vapuru Hizmete Alınıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraklerinden İDO'nun Haliç Tersanesi’nde bakıma alınan Ahmet Hulusi Yıldırım Vapuru ile iki yeni iskelesi; 5 Mart Cuma günü Saat 14:00'da Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve İDO Genel Müdürü Ahmet Paksoy'un katılımlarıyla gerçekleştirilecek olan Açılış Töreni ile hizmete alınıyor.

Eminönü’ne iki yeni iskele

Yenilenen Hezarfen Ahmed Çelebi ve Evliya Çelebi iskeleleri, geleneksel Türk mimarisini minimalist bir anlayışla yorumlanarak tasarlandı. İskeleler, dünden bugüne İstanbul’un deniz ve tarih buluşmasını yansıtır nitelikte inşa edildi. Her biri 220 m2 yolcu salonuna sahip olan yeni iskelelerden, Hezarfen Ahmed Çelebi İskelesi Üsküdar, Evliya Çelebi İskelesi ise Boğaziçi ve Adalar seferleri için kullanılacak.

İstanbul’a 40 yıl daha hizmet verecek

Bostancı olan adı 2003 yılında Ahmet Hulusi Yıldırım adıyla değiştirilen gemi, 1974’de Camialtı Tersanesi’nde motorlu yolcu vapuru olarak yapıldı.

Yılların yıpratıcı etkisi nedeniyle bakım onarıma alınarak jilet olmaktan kurtarılan gemi, metal ve ahşap aksamlarından makine dairesine kadar tepeden tırnağa yenilendi. Tüm mekânları sökülerek yenilenen gemide yaklaşık 100 ton saç kullanıldı. Salonlardaki zemin ve pencereler ile tüm yan panel kaplamalar, iç ve dış mekân koltukları, havalandırma ve elektrik tesisatı tamamen değiştirildi. Makine dairesindeki tüm boru devreleri ve dümen sistemi yenilenen geminin koltukları sökülüp takılabilir şekilde dizayn edildi. 

Uluslararası Denizcilik Örgütü kurallarına uygun yanmaz kaplama malzemeler kullanılarak yenilenen gemi, 40 yıl daha İstanbul’a hizmet verecek. 2100 kişi kapasiteli 67 metre uzunluk, 12,2 metre genişlik özelliklerine sahip olan geminin yenileme çalışmaları için 1 milyon 400 bin TL harcandı.

Haliç Tersanesi’nde bakıma alınarak modernize edilen Vapur’a ismi verilen Ahmet Hulusi Yıldırım, 1984-1988 yılları arasında Türkiye Denizcilik İşletmeleri’nde Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür olarak birçok projeye imza attı. Ahmet Hulusi Yıldırım’ın İzmit Körfezi’nde Eskihisar - Topçular arasına kurduğu Araba vapuru hattının yanında, yeni, modern gemiler ve kıyı emniyeti fenerlerini güneş enerjisine dönüştürmesi projelerinin altında da imzası bulunuyor.

Tarih: 5 Mart 2010 Cuma
Yer:  İDO Boğaziçi Evliya Çelebi İskelesi - Eminönü
Saat: 14.00

http://www.yapi.com.tr/haberler/idonun-yenilenen-vapuru-hizmete-aliniyor-_77229.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!