Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İETT Bu Metrobüslerden Vazgeçti

İETT, fiyatlarından dolayı tartışmalara neden olan ve 'tip onay belgesi' nedeniyle sefere başlaması 18 ayı bulan 26 metrelik Phileas marka metrobüs araçlarından vazgeçti.

Akşam Gazetesi
İETT Bu Metrobüslerden Vazgeçti

İETT, fiyatlarından dolayı tartışmalara neden olan ve ’tip onay belgesi’ nedeniyle sefere başlaması 18 ayı bulan 26 metrelik Phileas marka metrobüs araçlarından vazgeçti.

Hollanda’dan tanesi 1 milyon 200 bin Euro’ya satın alınan 50 Phileas marka aracın yenisi ısmarlanmayacak. Metrobüs sisteminde aracı yerine, altı ayda teslim edilebilen, 415 bin Euro’luk Mercedes Capasity marka 19 metrelik otobüsler kullanacak. İETT Genel Müdürü Mehmet Öztürk, Topkapı-Avcılar hattının önce Zincirlikuyu’ya 2008 sonuna kadar da Kozyatağı’na kadar ulaşacağını belirterek, günde 1 milyon yolcu hedeflediklerini söyledi. Şu anda 150 Capasity marka otobüs ile 50 Phileas metrobüs aracı olduğunu belirten Mehmet Öztürk, "Hesaplarımıza göre bir araç. günde 3 bin yolcu taşıyabiliyor. Uzayan hatta talebi karşılayabilmek için acilen 100 uzun araca daha ihtiyacımız var" dedi.

Mercedes alınacak

Öztürk, altı ayda üretilen Phileas’ların Türkiye’ye yeni giren bir araç olduğu için Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan ülkede kullanılabilmesi için gereken "Tip belgesi"ni almasının 18 ayı bulduğunu belirterek "Bizim uzun süre beklemeye tahammülümüz yok. Bu nedenle 26 metre boyunda 350 yolcu kapasiteli Phileas marka metrobüs araçları yerine 19 metre 68 santim boyundaki 250 yolcu kapasiteli Mercedes Capasity otobüsleri alacağız" dedi.

Tartışmalara neden olmuştu

İETT, Topkapı-Avcılar metrobüs hattında kullanılmak üzere tanesi 1 milyon 200 bin Euro’ya Hollanda’dan 50 Phileas satın aldı. Fiyatı nedeniyle tartışmalara neden olan metrobüs araçlarının ilki açıklanandan ancak beş ay sonra İstanbul’a gelebildi. Mart’tan itibaren gelen araçlardan dördü teslim alındı. Ancak tip onayları alınan metrobüsler, Edirnekapı Garajı’na çekildi. Buradan sefere başlayacağı Topkapı’ya kadar trafikten gitmek zorunda kalan araçlar, meraklı sürücülerin bakarken, kaza yapmaları yüzünden kullanılamıyor. Metrobüs araçları, Avcılar’daki yeni garaj bittikten sonra kullanılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/iett-bu-metrobuslerden-vazgecti_62892.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!