Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İETT, Muhtemel Depremde 300 Otobüs ve 900 Şoför Görevlendirecek

İstanbul'da meydana gelebilecek doğal afetlere karşı çeşitli önlemler alan İETT (İstanbul Elektrikli Tren Tramvay İşletmeleri Genel Müdürlüğü), muhtemel büyük bir deprem sonrasında kentte ulaşımın aksamadan yürütülmesi için önemli görevler üstlenecek. İETT Genel Müdürü Doç. Dr. Hayri Baraçlı, bu amaçla 300 otobüs ve 900 şoförün, İstanbul Valiliği

Zaman Gazetesiİstanbul'da meydana gelebilecek doğal afetlere karşı çeşitli önlemler alan İETT (İstanbul Elektrikli Tren Tramvay İşletmeleri Genel Müdürlüğü), muhtemel büyük bir deprem sonrasında kentte ulaşımın aksamadan yürütülmesi için önemli görevler üstlenecek. İETT Genel Müdürü Doç. Dr. Hayri Baraçlı, bu amaçla 300 otobüs ve 900 şoförün, İstanbul Valiliği bünyesinde kurulan İl Kriz Merkezi'ne bağlı olarak görev yapacağını söyledi. Elazığ'da yaşanan deprem, İstanbul'da yaşanması muhtemel büyük bir depremi ve alınacak tedbirleri yeniden gündeme getirdi. İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı, bir zelzele ihtimalinde İETT olarak üzerlerine düşeni yapacaklarını söyledi. Ulaşım hizmetlerinin aksamadan yürütülmesi için çeşitli önlemler alındığını aktaran Baraçlı, şöyle konuştu: "İl afet planı, ulaşım hizmet grubunda yer alan İETT, deprem sonrasında İstanbul'da ambulansların yeterli olmadığı durumlarda yaralıların afet mahallinden hastanelere, dışarıdan gelen acil kurtarma ekiplerinin ve acil yardım malzemelerinin olay yerine, afetzedelerin kurulan çadır kentlere taşınmasını sağlama görevini üstlenecek. Bunun için şehrin her iki yakasında 150'şer otobüs ve 900 şoför İl Kriz Merkezi ve Afet Koordinasyon Merkezi'ne (AKOM) bağlı olarak görev yapacak."

O gün görev alacak otobüs şoförlerini garaja yakın yerlerde ikamet edenlerden seçtiklerini dile getiren Baraçlı, "Ayrıca il afet planında ön hasar tespit grubunda görevlendirilen, çeşitli branşlarda 24 mühendis görev yapacak." dedi. İETT, bu görevlerinin yanında günlük ulaşım hizmetlerinin aksamadan yürütülmesi için mevcut programa bağlı kalarak yolcu hareketini de sevk ve idare etmeye devam edecek. Baraçlı, planda kendilerine görev verilen ve ağırlıklı olarak İETT Otobüs İşletme Daire Başkanlığı'na bağlı yöneticiler ve sahada çalışan işletmecilerden oluşan görevlilerin hiçbir çağrı beklemeksizin derhal harekete geçerek, İl Kriz Merkezi ve AKOM'daki görevlerinin başında olacaklarını ifade etti.

İETT garajlarında meydana gelebilecek enkaz ve yıkım karşısında sivil savunma ekiplerinin yeterli olmaması durumunda takviye ekiplerin devreye gireceğini ifade eden Baraçlı, takviye edilecek ekibin eğitimden geçirildiğini aktardı. Baraçlı şu bilgileri verdi: "Bunlara ilave olarak kendi iç bünyesinde de bazı önlemleri alan İETT, otobüslerin hareketini temin etmek amacıyla garajlar başta olmak üzere bütün işletme tesislerinde meydana gelebilecek enkaz ve yıkıntıların kaldırılmasını sağlayarak kurtarma çalışmalarını yürütecek. Bunun için İETT, mevcut sivil savunma servisini takviye ederek gerekli eğitimlerden geçiriyor. Eğitim çalışmaları ve tatbikatlar halen belirlenen program çerçevesinde devam ediyor."

İETT'nin Beyoğlu Tünel'deki yönetim binasında her türlü afet durumunda yardım ve kurtarma ekiplerinin olay yerine ulaştırılmasında haberleşme açısından kilit öneme sahip bir de uydu telefonu bulunuyor.

İETT'de otobüs ve yollarla ilgili her türlü gelişmenin ilk ulaştığı nokta olan komuta merkezi, Valilik ve Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı birimlerle sürekli koordinasyon halinde bulunuyor. Bu birimlerin başında AKOM geliyor. Bunun dışında İSKİ, İGDAŞ, İtfaiye, Trafik, Sağlık, Zabıta ve çevre belediyelerle sürekli görüşmeler yapan merkez, özellikle deprem anında bütün telefon bağlantılarının kesilmesi ve haberleşmenin sağlanamaması durumunda uydu telefonuyla birimler arasındaki koordinasyonu temin ediyor. Bunun en iyi örneğini 17 Ağustos 1999'da meydana gelen büyük Marmara Depremi'nde gösteren İETT, yurtiçinden ve dışından gelen acil yardım ve kurtarma ekiplerinin otobüslerle deprem bölgesine sevk edilmesini sağlamıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/iett-muhtemel-depremde-300-otobus-ve-900-sofor-gorevlendirecek_77602.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!