Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İETT Yöneticileri Hakkında Metrobüs Davası

Hollanda’dan 16 Ekim 2006 tarihinde alınan ve İETT garajında bekletilen 50 metrobüsün alımında görevi kötüye kullandıkları iddiasıyla 19 İETT yöneticisi hakkında 1 yıldan 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Cumhuriyet Gazetesi
1 İETT Yöneticileri Hakkında Metrobüs Davası

STRONG>Hollanda’dan 16 Ekim 2006 tarihinde alınan ve İETT garajında bekletilen 50 metrobüsün alımında görevi kötüye kullandıkları iddiasıyla 19 İETT yöneticisi hakkında 1 yıldan 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Haber Turk gazetesinin haberine göre, İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin İETT’deki rutin teftişin ardından bazı yolsuzluk ve usulsüzlüklerin bulunduğunu belirterek Beyoğlu Cumhuriyet Savclığı’na yaptığı ihbar sonuçlandı. İETT Genel Müdürü Mehmet Öztürk’ün de aralarında bulunduğu 19 yönetici hakkında hapis istemiyle dava açıldı. Davaya ilişkin hazırlanan iddianamede, İETT idari encümen kararıyla 65 milyon 397 bin 500 Avro’ya Hollanda’nın APTS firmasından alımı yapılan 50 adet lastik tekerlekli tramvay ihalesinde kamunun zarara sokulduğu belirtildi.

Tek firmadan teklif alındı

İçişleri Bakanlığı’nın 2008 tarihli raporuna değinilen iddianamede ihalenin gerekli araştırma ve tespitler yapılmaksızın tek firmadan alınan teklifle gerçekleştirildiği vurgulandı. Rapora göre ihtiyacı karşılayacak başka ürün ve modellerin bulunup bulunmadığı, neden APTS firmasından alındığı ayrıntılı bir şekilde açıklanamadı. Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Ali Şafak, 19 İETT yöneticisi hakkında görevi kötüye kullanmak suçundan 1yıldan 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı.

Savcı, hak mahrumiyeti istedi

Savcı Şafak, sanıkların hapis cezası almaları durumunda kamu kurum ve kuruluşlarındaki görevleri ile seçme ve seçilme, siyasi haklarından mahrum bırakılmasını istedi.

Haklarında dava açılan yöneticiler şöyle:

İETT Genel Müdürü Mehmet Öztürk, yardımcıları Mustafa Hatipoğlu, Ali Bölükbaşı, Ticaret Dairesi Başkanı Mustafa Gençkaya, Taşıtlar Daire Başkanı Şükrü Var, Etüt Plan Proje Daire Başkanı Ali Kocabaş, Makine İkmal Daire Başkanı Hasan Üzer, Muhasebe Daire Başkanı Abdullah Ertürk, Personel Daire Başkanı Kemal Demirci, Müşteriler Daire Başkanı Alaattin Şahin, Yapı Onarım Daire Başkanı Sezai Taylanlı, Raylı Taşıma Daire Başkanı Hikmet Öztürk, Hukuk Müşaviri Müslehiddin Müslehiddinoğlu, Bilgi İşlem Daire Başkanı Ahmet Bağış, APK Daire Başkanı Mustafa Coşkun, Şube Müdürleri Mustafa Muti ve Paşa Kozan, Koordinasyon şube müdürleri Recep Kadioğlu ve Avni Dursun.

http://www.yapi.com.tr/haberler/iett-yoneticileri-hakkinda-metrobus-davasi_69327.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • taşeron işçiler paralarını alamıyor...özel halk otobüsçüler paralarını alamıyor....söze ne hacet... YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!