Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İflas Bayrağını Çekmek İsteyen Umutsuz Bir Kent

Bu kentin ileri gelenleri geçtiğimiz bir Cumartesi günü yedi saatten fazla süren bir toplantı yaptı. Toplantının amacı, defalarca kesintiye gidilen bütçede kısılacak yeni bir kalem bulmaktı. Belediye Başkanı William J. Cooper, bu sefer boş evleri tahtayla kapatmaya ayrılan parayı tırpanladıklarını söylüyor. Ayrıca belediyeye ait yüzlerce parsellik

Sabah Gazetesi, New York Times
İflas Bayrağını Çekmek İsteyen Umutsuz Bir Kent

Bu kentin ileri gelenleri geçtiğimiz bir Cumartesi günü yedi saatten fazla süren bir toplantı yaptı. Toplantının amacı, defalarca kesintiye gidilen bütçede kısılacak yeni bir kalem bulmaktı. Belediye Başkanı William J. Cooper, bu sefer boş evleri tahtayla kapatmaya ayrılan parayı tırpanladıklarını söylüyor. Ayrıca belediyeye ait yüzlerce parsellik arazide ağaç budama ve çim biçme işlerinden tasarrufa gidildi. Cooper, belediyenin faturalarını ödeyebilmesiyle ilgili olarak da, "1 Mart'a kadar devam edebiliriz. Belki" diyor. Ya ondan sonra?

Detroit yakınlarındaki bu eski işçi kentinin (Almanya, Polonya, Bosna, Arnavutluk, Bangladeş ve Yemen gibi yerlerden göçmenler buraya akın akın gelip yerleşmiş) siyasi liderleri, iflasına izin vermesi için eyalet yönetimine yalvarıyor. Ancak mevcut şartlar altında eyalet böyle bir seçeneğin adını bile anmak istemiyor. Şirketler ve bireyler arasında giderek yaygınlaşan iflaslar, belediyelerin çok ender başvurduğu bir yöntem. Çünkü hem seçimleri tekrar kazanmak isteyen yerel liderler için bir cazibesi yok hem de genelde başka mali çözümler bulunabiliyor. Oysa emlak vergilerindeki durgunluğa bakan ve durumun daha da kötüleşeceğini düşünen kimi uzmanlarla siyasiler, git gide daha fazla yerel yönetimin iflası en azından gerçekçi bir seçenek olarak değerlendirmek zorunda kalacağından endişeleniyor.

Michigan Belediyeler Birliği Başkanı Summer Hallwood Minnick, "Bu duruma düşebilecek birçok şehir var. İş günlerini dörde düşürüyorlar. Parkları, yaşlı merkezlerini kapatıyorlar. Küçük bir darbe onları yere serebilir" diyor. Chicagolu hukuk firması Chapman & Cutler'dan belediye iflas uzmanı James E. Spiotto, 1937'den beri yalnızca 600 şehir, ilçe, kasaba ve özel vergi bölgesinin iflas için başvurduğunu, son 30 yıldaysa bu sayının 250'den az olduğunu belirtiyor. Bazı eyaletlerde belediyelerin iflas başvurularını düzenleyen herhangi bir yasal süreç yokken Georgia eyaletinde bu girişim açıkça yasaklanıyor.

Son iki yılda 15 kadar belediye iflasını istedi. 2011'deyse bu kaderi paylaşan kentlerin sayısı artabilir. Sadece 5,5 kilometrekarelik bir bölgeyi kaplayan Hamtramck'te gündem kamu çalışanlarının maaşına ve emeklilik ikramiyesine odaklanmış durumda. Bu durum ABD'de birçok belediyenin karşılaştığı duruma benziyor. Başkan Cooper, belediyede çalışan 75 polis memuru ve itfaiyecinin yanı sıra 240 kadar da emekli ve emekli eşi olduğunu ifade ediyor. Emeklilik planından faydalananlarla ilgili olarak, "Onlar lüks diyebileceğimiz bir sigorta paketinden yararlanıyor. Biz daha mütevazı bir paketi savunuyoruz" diyor.

Son zamanlarda Hamtramck yerlilerinin korktuğu başka bir ihtimal daha var: İflas veya borçlarını ödemekten tamamen vazgeçmesi yüzünden kentin ortadan kaldırılıp Detroit şehriyle birleştirilmesi. Bir kafenin ortağı olan Shannon Lowell, "Artık verecek bir kuruşumuz kalmadı. Daha ne yapalım? Ölmek üzere olan anneannemizden mi para isteyelim?" diye soruyor.

ETİKETLER: kent dünyadan
http://www.yapi.com.tr/haberler/iflas-bayragini-cekmek-isteyen-umutsuz-bir-kent_85449.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!