Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İflas Erteleme İstedi

Türkiye’nin en büyük demir çelik firmalarından biri olan Yolbulan Metal iflas erteleme istedi. Mahkeme, borca batık şirket için kayyum ataması yaptı. Hacizlere karşı korumaya alınan şirket, Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesinde yer alıyor.

yapi.com.tr
İflas Erteleme İstedi

Demir çelik sektörünün önde gelen Ali İhsan Yolbulan’ın başında olduğu Yolbulan Metal San. ve Tic. A.Ş. iflas erteleme isteği ile 1 Temmuz’da mahkemeye başvurdu. Mahkemeye yapılan başvuruda şirketin borca batık olduğu kaydedildi.

Cirosu yarım milyar lira

Başvuruda, erteleme kararının alacaklıları da koruma amaçlı olduğu kaydedildi. Mahkemeye sunulan belgelere göre, şirket borca batık durumda. Geçtiğimiz yıl 500 milyon lira elde eden şirketin borcu 200 milyon lira seviyesinde.

Düşük talep ve kur vurdu

Dava başvuru dilekçesinde, şirketin mali sıkıntıya girmesine bir dizi etkenin yol açtığı kaydedildi. Buna göre, kurlardaki artış, fiyatlardaki dalgalanma, talepte yaşanan daralma ve dünya ekonomisinde yaşanan sıkıntılar, Yolbulan Metal’in mali dengesinin bozulmasına neden oldu.

Kayyum ataması yapıldı

İstanbul Anadolu 6. Asliye Ticaret Mahkemesi, yapılan başvuruya ilişkin ara kararını 12 Temmuz’da verdi. Mahkeme, şirketin tedbir talebini yerinde buldu.  Mahkeme, Mali Müşavir Şükrü Savaş ve Doç. Dr. Serdar Acar da kayyum olarak atadı.

Varlıkları tespit edilecek

Mahkeme, şirketin varlıkları ile finansal durumu ile ilgili ayrıntılı bir rapor hazırlanması için de 4 kişilik de bilirkişi heyeti oluşturdu. Şirketin, İstanbul, Osmaniye ve Hatay’da bulunan fabrika ve gayrimenkullerinin de değerlemesi yapılacak; bir rapor halinde dosyaya sunulacak.

500 büyük dev arasında

Metal sektöründe 26 yıldan bu yana faaliyet gösteren şirketin kayıtlı sermayesi 145 milyon TL. Yolbulan Metal, İstanbul Sanayi Odası’nın geçtiğimiz Haziran ayında açıkladığı 500 büyük sanayi kuruluşu listesine ise 273. sıradan girdi.

Ortak tesis kurdu

Yolbulan Ailesi’nin, Baştuğ Ailesi ile de ortak bir tesisi bulunuyor. Osmaniye’de bulunan ortak fabrika 6 yıl önce faaliyete geçti. Anılan tesisi yatırım bedeli 400 milyon dolar olarak açıklanmıştı.

Kira milyoneriydi

Yolbulan Metal’in Yönetim Kurulu Başkanı Ali İhsan Yolbulan, birçok kez, Türkiye’de en çok kira geliri vergisi ödeyen isimler listesinde yer aldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/iflas-erteleme-istedi_146735.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!