Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

İstanbul'un Harikalarının...

İGDAŞ, Uluslararası Doğalgaz Zirvesi'ni Balkanlar'da Topladı

İstanbul’un doğalgaz dağıtım şirketi İGDAŞ, 2005 yılından beri İstanbul’da düzenlediği INGAS’ı (International Natural Gas Symposium) bu yıl Makedonya’nın başkenti Üsküp’te gerçekleştirdi. Açılışını Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski’nin yaptığı sempozyuma, Türkiye ve Balkan ülkelerinden çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

yapi.com.tr
İGDAŞ, Uluslararası Doğalgaz Zirvesi'ni Balkanlar'da Topladı

İstanbul’un doğalgaz dağıtımını yapan İGDAŞ’ın, bilgi birikimi ve tecrübesini paylaşmak amacıyla düzenlediği Uluslararası Doğalgaz Sempozyumu’nu, bu yıl INGAS THE BALKANS adıyla Üsküp’de gerçekleştirildi. Sempozyuma,  Makedonya’nın yanı sıra, Arnavutluk, Bosna Hersek, Kosova, Sırbistan, Karadağ, Romanya, Bulgaristan, Hırvatistan, Moldova, Slovenya gibi Balkan ülkelerinin, doğalgaz ve enerji sektöründe yer alan kurum ve kuruluşlarının üst düzey yetkilileri ve özel sektör temsilcileri katıldı.

Açılışını Makedonya Cumhuriyeti Başbakanı Nikola Gruevski’nin yaptığı sempozyumda,  Makedonya Başbakan Yardımcısı Abdülhekim Ademi, Makedonya Ekonomi Bakanı Fatmir Besimi, Makedonya Ulaştırma ve Ekonomi Bakanı Mile Janakievski, Makedonya Devlet Bakanı Hadi Nezir, Sırbistan Maden ve Enerji Bakan Yardımcısı Mulitin Prodanovıc, Kosova Maden ve Enerji Bakan Yardımcısı Emilija Redzepi ve Üsküp Büyükşehir Belediye Başkanı Koce Trajanovskı de hazır bulundu. Sempozyumda İGDAŞ Genel Müdürü Bilal Aslan, Gazbir (Türkiye Doğalgaz Dağıtıcıları Birliği) Başkanı Mehmet Kazancı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hüseyin Eren ve T.C. Üsküp Büyükelçisi Gürol Sökmensüer’in yanısıra Türkiye’den çok sayıda doğalgaz sektör temsilcisi yer aldı. Makedonya başta olmak üzere Balkan ülkelerindeki enerji ve doğalgaz stratejileri ve yatırım imkanlarına dair görüşlerin paylaşıldığı sempozyum, uluslararası boyutta önemli bir veri kaynağı oluşturdu.

Açılış konuşmasında, INGAS gibi önemli bir sempozyumun ülkesinde yapılmasından duyduğu memnuniyeti belirten Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski, “Ekonominin güçlenmesi için enerji tedariki ön koşuldur. Alternatif ucuz ve ekolojik enerji kaynaklarına ihtiyaç duyulması nedeniyle Makedonya Hükümeti, enerji sektörünü öncelikler listesinin üst sırasına taşımıştır” dedi.

Makedonya Hükümeti’nden birçok yetkilinin hazır bulunduğu sempozyumda konuşma yapan Devlet Bakanı Hadi Nezir, Türkiye’yi dost ve kardeş ülke olarak nitelendirdi. Türkiye ile işbirliğini en üst seviyeye çıkarmak istediklerini belirten Nezir, “ Makedonya’ya, 2 milyon nüfusa sahip bir ülke olarak bakabilirsiniz ancak; Makedonya, Balkanların tam ortasındadır, tam kalbindedir. Yalnız 2 milyonluk bir pazar değil, 70 milyonluk bir Balkan pazarı, Makedonya etrafında yer almaktadır. Ayrıca; şu an Makedonya Cumhuriyeti Devleti, 25 Avrupa ülkesi ile Serbest Ticaret Anlaşması imzalamıştır. Böylece 650 milyonluk Avrupa pazarına buradan hitap edilebilir hale gelmiştir” dedi.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
ETİKETLER: firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/igdas-uluslararasi-dogalgaz-zirvesini-balkanlarda-topladi_83232.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!