Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İGDAŞ’ta “İmar” Semineri

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından düzenlenen hizmet içi eğitim seminerlerinin 7.si, “İmar mevzuatı ve İmar planlarının Uygulamaları” başlığı ile Alibeyköy’de bulunan İGDAŞ binasında yapıldı.

ibb.gov.tr
İGDAŞ’ta “İmar” Semineri

b>İstanbul Büyükşehir Belediyesi Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından düzenlenen hizmet içi eğitim seminerlerinin 7.si, “İmar Mevzuatı ve İmar Planlarının Uygulamaları” başlığı ile Alibeyköy’de bulunan İGDAŞ binasında yapıldı.

Seminere; İstanbul Vali Yardımcısı Selim Parlar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Teftiş Kurulu Başkanı Süleyman Kahraman, Mülkiye Başmüfettişi Vahdettin Özcan, Mülkiye Baş Müfettişleri Nuri Yaman, Fikret Çakır, İbrahim Kapaklıkaya, Büyükşehir Belediye yöneticileri, İlçe Belediye Başkan yardımcıları, Belediye İmar Fen İşleri Müdürleri, Teftiş Kurulu Başkan yardımcıları, İBB ve İlçe Belediye Müfettişleri katıldı.

Sürekli değişen ve gelişen mevzuatın takip edilmesi adına düzenlenen bilgilendirme seminerine yoğun bir katılım gerçekleşti. Seminere, denetçilerle uygulayıcıların birlikte katılıyor olmaları seminerin diğer önemli özelliklerinden biri oldu.

Konuşmasında hukukun üstünlüğünün önemini vurgulayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Teftiş Kurulu Başkanı Süleyman Kahraman, “Şehirleşme hukuk ilkelerine göre tanzim edilmelidir. İmar hukuku, şehirleşmenin şehir hayatının başka bir deyişle Şehir hukukunun başında gelir. İmar hukuku, şehirde yaşayan herkese eylemlerinde sınır getirmekle birlikte, yaşam kolaylığı da getirir” dedi. Göç alan şehirlerin başında gelen İstanbul’daki çarpık ve düzensiz kentleşmenin çok ciddi sorunlar doğurduğunu, kesin ve kalıcı tedbirler alınmazsa İstanbul’un her geçen zaman yaşanması zor bir şehir haline geleceğinin altını çizdi.

Süleyman Kahraman konuşmasını şöyle sürdürdü: “Şehirlerin içinde bulunduğu durum, doğal olayların afete dönüşmesine ve binlerce insanımızın hayatını kaybetmesine neden olmuştur. Bunu 1999 Marmara depreminde çok açık bir şekilde gördük. Benzer süreçlerle, doğal, kültürel ve tarihsel değerlerimizin tahrip edilmesine, hatta yok olmasına tanıklık etmekteyiz.”

Çarpık kentleşmeye hayır, kentlilik bilinci gelişsin
3194 sayılı İmar kanununa dayanan İmar mevzuatının büyük ölçüde uygulayıcısının belediyeler olduğunu belirten Vahdettin Özcan ise, sürekli değişen ve gelişen mevzuatın takip edilmesi adına düzenlenen bilgilendirme seminerinin faydalı olacağının altını çizdi.

Seminere katılan kalabalık davetlilerin sorularını da cevaplayan Özcan; “Belediyeler imar planlarını yaparken veya yaptırırken;

- Aleniyet ve halk katılımı ilkesi
- Üst ölçekli planlara uygun olma ilkesi
- Kamu yararı ilkesi
- Esneklik ilkesi
- Bilimsellik ilkesi
… bu ilkelere göre göre hareket etmek durumundadır.” dedi.

Katılımcılar gelenekleşen bilgilendirme seminerlerinin değişen ve gelişen mevzuatın takip edilmesi adına düzenleniyor olmasından dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

http://www.yapi.com.tr/haberler/igdasta-imar-semineri_52672.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!