Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İğneada Yok Olmaktan Kurtuldu

“Eko-turizm” merkezi olarak kabul edilen İğneada beldesi Limanköy’e, Vize’deki çimento fabrikasının ihtiyacını karşılamak amacıyla yapılan ‘yük depolama ve tahliye limanı’ inşaatı hukuka uygun bulunmadı. S. S. Limanköy Su Ürünleri Kooperatifi üyeleri, İğneada’yı yok edecek karara karşı yürüttükleri hukuk mücadelesini kazandılar.

Bir Gün Gazetesi
İğneada Yok Olmaktan Kurtuldu

“Eko-turizm” merkezi olarak kabul edilen İğneada beldesi Limanköy’e, Vize’deki çimento fabrikasının ihtiyacını karşılamak amacıyla yapılan ‘yük depolama ve tahliye limanı’ inşaatı hukuka uygun bulunmadı. S. S. Limanköy  Su Ürünleri Kooperatifi üyeleri, İğneada’yı yok edecek karara karşı yürüttükleri hukuk mücadelesini kazandılar.

Kırklareli İğneada Beldesi Limanköy balıkçı barınağında deniz dolgusuyla birlikte yapılacak “depolama alanı ve iskele”, Vize’deki fabrikanın hammadde ve yakıt için kullanacağı kömürü boşaltmak ya da imal ettiği çimentoyu ihraç etmek için kullanılacaktı. Proje gerçekleşseydi, turizm beldesinin ekolojik  dengesi bozulacak, İğneada, yılda 60 bin kamyonla, çimento ve kömür tozunun taşındığı bir sanayi bölgesine dönüşecekti.

'ÇED raporu bilimsel değil'

S. S. Limanköy Su Ürünleri Kooperatifi ve üyeleri İbrahim Metin ve Coşkun Direk, avukatları Ergin Cinmen aracılığıyla Edirne İdare Mahkemesi’ne başvurup, Çevre ve Orman Bakanlığı’nın projeye ilişkin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Olumlu Kararı’nın iptalini istedi. Mahkemeye ulaşan bilirkişi raporunda, İğneada Koyu’nda korunması gereken türlerin başında gelen “Deniz Çayırları”nın, birçok balık türünün yumurtlama ve beslenme alanını oluşturduğuna dikkat çekildi. ÇED raporunda deniz yaşamına, dolgu ve inşaatın çevreye etkisine değinilmediği belirtilerek, gemi trafiği nedeniyle oluşacak petrol atıklarının denizi kirleteceği, balıkçılığın olumuz etkileneceği vurgulandı. ÇED raporunun bilimsellikten uzak, balıkçı halkı mağdur edecek nitelik taşıdığı kaydedildi.

'Çevre ve çevreciden yana karar'

İnşaat sırasında ve sonrasına doğabilecek sorunlara bilimsellikten uzak temenni içeren çözümlerin öngörüldüğü kaydeden mahkeme, ÇED raporunun onaylanmasına ilişkin Çevre ve Orman Bakanlığı’nın kararında hukuka uyarlık bulunmadığını kaydederek, işlemin iptaline karar verdi. Bu karar yılda 120 bin kamyonun çimento ve kömür tozu taşıyacağı, en az 175 adet 3 bin -5 bin tonluk geminin giriş çıkış yapacağı bir sanayi bölgesi ve limanına dönüşmesi engellenmiş oldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/igneada-yok-olmaktan-kurtuldu-_76384.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!