Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İhale ‘Şikâyetçiye’ Kaldı

Kamu İhale Kurumu (KİK) Başkanı Hasan Gül, ihaleler için en fazla şikâyet başvurusunun Türkiye’de görüldüğünü belirterek yılın ilk yarısında 60 bin 910 ihale için 2 bin 882 şikâyet başvurusu yapıldığını bildirdi. Gül, “Şikâyeti meslek edinen kişiler, ihaleyi kazanan kişilere gidiyor ‘Bana şu kadar para vermezsen, ihaleyi şikâyet edip iptal

Cumhuriyet Gazetesi
İhale ‘Şikâyetçiye’ Kaldı

Kamu İhale Kurumu (KİK) Başkanı Hasan Gül, ihaleler için en fazla şikâyet başvurusunun Türkiye’de görüldüğünü belirterek yılın ilk yarısında 60 bin 910 ihale için 2 bin 882 şikâyet başvurusu yapıldığını bildirdi. Gül, “Şikâyeti meslek edinen kişiler, ihaleyi kazanan kişilere gidiyor ‘Bana şu kadar para vermezsen, ihaleyi şikâyet edip iptal ettireceğim’ diyor. Bu kişiler ihale dokümanını çok iyi inceliyorlar ve prosedür eksikliklerini çok iyi biliyorlar” dedi.

Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) üyeleriyle bir araya gelen Gül’ün verdiği bilgiye göre kamu, 2008’in ilk yarısında gerçekleştirdiği ihaleler için 19.7 milyar YTL’lik sözleşme yaptı. Sözleşmelerin yüzde 99.7’sinin yerli, yüzde 0.3’ünün yabancı yüklenicilerle imzalandığı belirlendi. Aynı dönemde 1976 yasaklama kararı alındı ve kamu ihalelerine girmekten yasaklı listesinde yer alan kişi ve kuruluş sayısı 4 bin 660’a yükseldi. 642 ihale ise iptal edildi.

Tek başına 103 başvuru yapan bile var

KİK Başkanı Gül, bir kişinin 6 aylık dönem içinde 103 ihale için şikâyet başvurusunda bulunduğuna dikkat çekti. Mevcut şikâyet mekanizmasının suiistimale açık olduğunu kaydeden Gül, Meclis’teki tasarıyla şikâyet başvuru ücretlerini arttırmayı ve süre sınırlaması getirmeyi planladıklarını söyledi. Kamu ihaleleri için en fazla şikâyet başvurusunun Türkiye’de yapıldığını belirten Gül, en az şikâyetinse yılda 4-5 başvuruyla İngiltere’de görüldüğünü söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ihale-sikayetciye-kaldi_62992.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!