Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İhale Şikayette Yeni Dönem Bugün Başlıyor

Kamu İhale Kanunu'nda şikayet sistemiyle ilgili yapılan değişiklik, bugün yürürlüğe giriyor. Yeni şikayet sistemi çerçevesinde, Kamu İhale Kurumu (KİK), artık, kuruma gelen ihbarlar ve medyaya yansıyan haberler üzerine kendiliğinden inceleme başlatmayacak.

Referans GazetesiKamu İhale Kanunu'nda şikayet sistemiyle ilgili yapılan değişiklik, bugün yürürlüğe giriyor. Yeni şikayet sistemi çerçevesinde, Kamu İhale Kurumu (KİK), artık, kuruma gelen ihbarlar ve medyaya yansıyan haberler üzerine kendiliğinden inceleme başlatmayacak.

Kuruma yapılacak şikayetlerde, "itiraza konu edilen hususların ve dayanakların net bir şekilde ortaya konulması" gerekecek. Kamu İhale Kurumu, itirazen şikayetlerde eskiden olduğu gibi tüm dosyayı ele almayacak. İnceleme, şikayet konusuyla sınırlı olacak.

İdarelerin ihale, kendi istedikleri kişiye gitmediğinde iptale yönelmesi gibi bir risk karşısında "ihale iptal kararlarını" incelemeye alan Kamu İhale Kurumu, artık yalnız "şikayet üzerine iptal kararlarını; inceleyebilecek. Bu konuda hak aramak isteyenler İdare Mahkemeleri'ne başvuracak.

Bugünden itibaren Kuruma yapılacak itirazen şikayetlerde, yeni başvuru bedelleri geçerli olacak. 301 TL olan itirazen şikayet başvuru bedeli, ihalenin türü ve büyüklüğüne göre 1.000-4.000 TL arasında değişecek.

Yeni sistemle, 122 güne uzayabilen şikayet süreci, 50 güne kadar indirilecek. Bu çerçevede ihale ilanı ve dokümana yönelik şikayet başvuruları, ihale tarihinden en geç 3 gün öncesine kadar yapılabilecek. İhale gerçekleştirildikten sonra ilana veya dokümana yönelik şikayet başvurusu kabul edilmeyecek.
   
Kamu İhale Kurumuna itirazen şikayet başvuruları, ihale türüne göre 10 ile 20 gün arasında sonuçlandırılacak.
    
Zorlaştırıcı tarafı yok

Yeni şikayet sistemine yönelik soruları yanıtlayan Kamu İhale Kurumu Başkanı Hasan Gül, amaçlarının, "şikayet sistemini olumsuz yönde kullanan, pazarlık konusu haline getirenlerin önüne geçmek olduğunu" söyledi. "Kamuoyunda ihaleleri şikayetin zorlaştırıldığı gibi bir algı oluştuğu belirtilerek görüşünün sorulması üzerine Gül, "Hiçbir zorlaştırıcı tarafı yok. Biz sadece şunu istiyoruz; ihaleye katılmaya gerçekten niyeti olan, iş almak niyeti olan kişi hakkını biraz daha ciddi şekilde arasın" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ihale-sikayette-yeni-donem-bugun-basliyor_65578.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!