Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İhaleci Firmayız, Seviyoruz Bu İşi

Albayrak, inşaat, tekstil, sanayi, hizmet, medya, gemi ve liman işletmeciliği alanlarında 25 şirketiyle faaliyet gösteriyor. Son yılların en hızlı büyüyen gruplarından biri. 2000 yılında cirosu 150 milyon dolardı.

Milliyet Gazetesi
İhaleci Firmayız, Seviyoruz Bu İşi

lbayrak Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Mustafa Albayrak, özellikle satın almalarla büyüyen grup için, "Mevcut tesis kurmaktan daha ekonomik. Pazarda bir payı ve marka değeri bulunuyor. Özelleştirme yoluyla büyümek bir tercih değildi. Koşullar bunu gerektirdi. Çok mu ihaleci firmayız. Evet ihaleci firmayız. Seviyoruz bu işi" dedi.

Albayrak, inşaat, tekstil, sanayi, hizmet, medya, gemi ve liman işletmeciliği alanlarında 25 şirketiyle faaliyet gösteriyor. Son yılların en hızlı büyüyen gruplarından biri. 2000 yılında cirosu 150 milyon dolardı. Geçen yılı yüzde 35 büyüme ile 750 milyon dolar ciroyla kapattı. Mustafa Albayrak, "Bu yıl 1 milyar dolara yakın ciro yaparız" dedi.

Albayrak Şirketler Grubu'nun kurucusu Hacı Ahmet Albayrak. 1952 yılında inşaatla başlamış. Bugün grubun başında oğulları Ahmet, Bayram, Nuri, Kazım, Mustafa ve Muzaffer Albayrak var.

"Babamıza 'sahip' diyoruz"
Albayrak, Başbakan Erdoğan'a yakınlığıyla bilinen bir grup. Özellikle Erdoğan'ın belediye başkanlığı döneminde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne yaptıkları işlerle gündeme geldi, tanındı. Tam bir 'aile şirketi.' Mustafa Albayrak, "Holdingin başında abim Ahmet Albayrak, grubun başında da diğer abim Nuri Albayrak var. Nakliyenin başında Kazım Albayrak, sanayi grubunun başında Muzaffer Albayrak var. Temizlik grubunun başında Bayram Albayrak var. Mutlu bir aileyiz. Babam da hala işin başında. Hepimizin sahibi babam. Biz ona sahip diyoruz. En büyük patron o. Her gün işe gelir gider. Tam bir Anadolu ailesiyiz. Küçükten büyüğe doğru ciddi hesap veririz. Ciddi bir hiyerarşi var. İnsanın abilerinin olması güzel. Kendinizi güvende hissediyorsunuz" dedi.

'Aciz değiliz ki...'
Mustafa Albayrak'ın, Başbakan Erdoğan'la ilişkileri konusundaki sorumuza yanıtı şöyle: "Erdoğan'la ilişkilerimiz daha önce nasılsa aynen devam ediyor. İyi günde kötü günde tabi görüşüyoruz. Ama öyle misafirliğe geldik gittik gibi bir şey yok. Ama özel günlerde biraraya geliriz. Mesela Sayın Başbakan düğünlerimize gelir. Ama biz hiçbir zaman bir siyasi hareketin desteklediği, omuz attığı bir aile olmadık. Biz aciz değiliz ki böyle bir destekle ticari faaliyetimizi yürütelim. Kaldı ki çok şey isteyen bir aile de değiliz."

'Mevcudu almak daha iyi'
Özelleştirmeden ve kamu satışlarından Konya Ereğli Tekstil, Trabzon Limanı, Tümosan ve İktisat GYO gibi şirketleri bünyesine katan Albayrak, Balıkesir SEKA'yı da aldı. Albayrak, Balıkesir Seka'nın kendilerine 4 milyon dolara mal olduğunu, ancak konunun mahkemede olduğunu belirtti.
Mustafa Albayrak, grubun özelleştirme yoluyla büyümesine ilişkin olarak, mevcut tesis satın almanın yeni tesis kurmaktan daha ekonomik olduğunu söyledi. Albayrak, "Pazarda bir payı ve marka değeri bulunuyor. Özelleştirme yoluyla büyümek bir tercih değildi. Koşullar bunu gerektirdi. Çok mu ihaleci firmayız. Evet ihaleci firmayız. Seviyoruz bu işi" dedi.

Toplamda 15 sektörde 25 şirketlerinin bulunduğunu belirten Albayrak, "6 bine yakın çalışanımız var. Alt yüklenicilerle birlikte çalışan sayımız 16 bine çıkıyor. 1 milyar dolara yakın ciromuz var. Bundan sonra enerji yatırımlarına niyetliyiz. Sanayi tesislerimizi biraz daha çeşitlendirmeyi planlıyoruz. Ayrıca medyada Kral TV satışa çıkarsa ilgilenebiliriz" diye konuştu.

'Tırtıl Paşa'ya da iş yaptık'
Baba Hacı Ahmet Albayrak'ın 1962'de İstanbul'a gelinceye kadar önemli inşaat projeleri gerçekleştirdiğini anlatan Mustafa Albayrak, inşaatta kriz olunca İstanbul'da taşımacılığa başladıklarını söyledi. Mustafa Albayrak, şöyle konuştu:

"Nakliye firması kurduk. İlk müşterimiz sıkıyönetim döneminin belediye başkanı olan Abdullah Tırtıl Paşa'ydı. Herkes bizi Sayın Erdoğan'ın belediye başkanı olduğu 1994'ten sonra belediye müteahhidi olduğumuzu zanneder. Oysaki daha önce de belediyenin en büyük hizmet müteahhitlerinden biriydik. 1982'de dört araçla kurduğumuz Albayrak Turizm, 1986'da 20 ilinde şubesi olan 4 bin araçlık bir filoya ulaşmıştı. Personel taşıdık. 1989'da temizlik işine girdik.
Bir yıl sonra 2 bin 500 kişinin çalıştığı büyük hizmet firması olduk. Herkes bizim temizlik ve çöp işine Refahlı belediyelerle girdiğimizi sanır. İnşaat sektöründe de Kiptaş'ın projeleriyle devam ettik."

Askere elbise dikiyor
Emniyet, hastaneler, Diyanet, Milli Savunma, Devlet Demiryolları gibi devlet ve özel sektör kuruluşlarına iş elbiseleri ürettiklerini söyleyen Mustafa Albayrak, "Şu anda askerlerin giydiği üniformaları biz üretiyoruz. 1.5 milyon adet ürün veriyoruz. Nevresim de üretiyoruz" dedi. Mustafa Albayrak, yeni planları ile ilgili olarak da şöyle konuştu:

"Albayrak GYO'yu geliştirdik. Bu yıl içinde yüzde 49'unu halka arz etme zorunluluğu var. Şu an elimizde 5 bin konutluk inşaat var. İçinde Kiptaş ile ürettiğimiz projeler de var. Bunun 3 bin 500 adedi satılmış. Bu yıl içinde bin 500 villa ve konut projesine başlamayı düşünüyoruz. Daha sonra da Tümosan ve limanı halka açacağız.
2008'de daha çok turizme ağırlık vereceğiz. Giresun'da Kümbet yaylasında turistik bir tesis kurduk. 250 yatak kapasiteli kapalı yüzme havuzu, hamamı ve fitness merkezi olan bir tesis oldu. Butik ve seçkin yatırımlarla turizmde yatırımlarımızı artırmayı planlıyoruz."

'6 ay hapis yattım, işkence gördüm'

2001 yılında hakkında açılan davaların tamamen siyasi davalar olduğunu savunan Albayrak, "Siyasilerin zorlamasıyla açılmış davalardı. Beraat ettik. Bunun tek sebebi de hala sahibi olduğumuz Yeni Şafak gazetesiydi. Bunu ilk defa söylüyorum" dedi. Albayrak, Yeni Şafak gazetesini satın alma süreçlerini şöyle anlattı:

"Yeni Şafak kiracımızdı. Butik bir gazeteydi. Nasıl olduğunu anlamadık birden kendimizi yüzde 25 ortağı olarak bulduk. AK Parti yeni kuruluyordu. Türkiye için çıkış olacağına inandığımız için destek veriyorduk. Ailenin de bu siyasi hareket içinde geçmişi vardı. Abim bir dönem Refah Partisi'nin ilçe başkanlığını yapmıştı. Diğer bir abim Refah Partisi'nin il başkanlığı döneminde Tayyip Bey ile uzun yıllar çalışmıştı. Erbakan ile özel hukuku olan bir aileydik. Ama yenilikçi hareketin önemini gördük ve tavrımızı Tayyip ve Abdullah Bey'in tarafından kullandık. Refah içinde günah keçisi ilan edildik, çok kızdılar. O dönem ben cezaevine de girdim. 6 ay kaldım, hiç mahkemeye çıkmadım, çıktığımda tahliye edildim. 'Cihad amacıyla çete ve teşekkül oluşturmakla' yargılandım. Üzücü olan bir şey de söyleyeyim. O dönem emniyette bana işkence yapmışlardı. 7 yaşındaki yeğenim de gözaltına alınmıştı."

Şirketler


İNŞAAT
Albayrak GYO
Albayrak İnşaat

SANAYİ
Tümosan
Ereğli Tekstil

LOJİSTİK
Trabzon Limanı
Albayrak Araç Kiralama
Albayrak Personel Taşıma

BİLİŞİM
ALBİL Bilgi-İşlem

HİZMET
Atık Yönetimi
Metrotem
Sistem

TURİZM
Albayrak Otelcilik

MEDYA
Yeni Şafak Gazetesi
Yeni Şafak İnternet
TVNET

http://www.yapi.com.tr/haberler/ihaleci-firmayiz-seviyoruz-bu-isi_58921.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!