Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İhracat Sıkıntısı

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde kurulu Lafarge Ereğli Çimento Fabrikası Genel Müdürü Merter Gencer, ''Dünya piyasasında çimento fiyatlarının düşük olmasından dolayı maalesef ihracat yapamıyoruz'' dedi.

yapi.com.tr / AA
İhracat Sıkıntısı

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde kurulu Lafarge Ereğli Çimento Fabrikası Genel Müdürü Merter Gencer, ''Dünya piyasasında çimento fiyatlarının düşük olmasından dolayı maalesef ihracat yapamıyoruz'' dedi.

Gencer, düzenlediği basın toplantısında, fabrikanın Lafarge bünyesindeki çimento ve çimentomsu malzemelerin ticareti üzerine uzmanlaşarak merkezi İsviçre'de bulunan ''Cementia'' birimine bağlandığını söyledi.

2010'un, Lafarge'nin yeniden yapılanma yılı olduğunu ve fabrikanın daha önce İstanbul'da bulunan merkez ofisten aldığı yönetsel desteklerin sona erdiğini anlatan Gencer, şöyle konuştu:

''Fabrika tüm fonksiyonlarını Ereğli'de bulunan yönetimle gerçekleştirmeye başladı. Hızlı karar alma ve sahaya yakınlık, müşterilere daha iyi hizmet verebilmek için avantaj sağladı. 2010'da kalite, birinci önceliğimiz ve çok önem verdiğimiz konu oldu. İş ortaklarımızın ihtiyaçlarını iyi anlayarak, onlara en iyi çözümleri sunmaya çalışıyoruz.

Şirket, tamamen fabrikadan yönetilen, kendi başına hareket edebilen, hızlı karar verebilen birim haline geldi. Bu yıl da 20. kuruluş yılını kutladı. Pazara yeni ürünler sürdü, kalite sistemini iyileştirdi. Yurt dışındaki birimlerle koordinasyonunu sürekli devam ettiriyor. Eğitimde ciddi çalışmalar yapıldı. 2010'un güzel bir yıl olduğunu söyleyebilirim. 2011 ve diğer yılların daha da güzel olmasını diliyorum.''

Toplantıda gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Gencer, şöyle devam etti:

''Dünya piyasasında çimento fiyatlarının düşük olmasından dolayı maalesef ihracat yapamıyoruz. Çünkü dünya piyasalarında bir geriye dönüş oldu. 2007-2008'de dünya piyasalarında tüketim çok fazla, fiyatlar da yüksekti. Dolayısıyla Türkiye ciddi anlamda ihracat yapmıştı. Fakat 2009-2010'da dünyadaki taleple birlikte fiyatlar da geriye geldi.

Rusya'daki çimento fiyatları geriye geldiğinden maliyetlerimiz, bu ülke pazarına ürün verebilmek için çok yukarılarda kalıyor. Ama bu sürekli takip ettiğimiz konu, koşullar uygun olduğunda ihracat yapmamız söz konusu olabilir. Yıllık ortalama 250 bin ton üretim kapasitemiz var. Bunu da en iyi şekilde kullanmaya çalışıyoruz.''

Ekonomiye baktıklarından 2011'in, 2010'dan daha iyi bir yıl olacak gibi gözüktüğünü belirten Gencer, ''Ülke genelinde böyle bir beklenti var, fakat bunun bölgemize aynı şekilde yansıyacağı konusunda o kadar iyimser değilim. Umuyoruz ki yeni yatırımlarla Ereğli ekonomik hayatta biraz daha canlanır. İlçede kurulması düşünülen yüksek okul ve fakültelerde sektöre dayalı bölümlerin açılmasının faydalı olacağını düşünüyoruz'' diye konuştu.

ETİKETLER: ekonomi firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/ihracat-sikintisi_85496.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!