Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ikea’dan 30 bin Kişilik Siftah

Ikea’dan 30 bin Kişilik Siftah

Hürriyet
Ikea’dan 30 bin Kişilik Siftah

sveçli mobilya devi Ikea’nın Türkiye’deki ilk mağazası açıldı. İstanbul Ümraniye’deki 50 bin metrekarelik mağazayı ilk gün 30 bin ziyaretçi gezdi. Müşteriler, Ikea’ya girmek için mağaza önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

İSVEÇLİ mobilya ve ev aksesuvarları devi Ikea’nın Türkiye’deki ilk mağazası İstanbul’da, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen’in de katıldığı törenle açıldı. Ikea mağazası daha ilk günden İstanbulluların yoğun ilgisiyle karşılaştı. Açılış öncesi erkenden mağaza önüne gelen ziyaretçiler saat 10.00’dan itibaren içeriye alındı. Girişte uzun kuyrukların oluştuğu mağazayı ilk gün 30 bin kişi ziyaret etti.

600 MİLYON DOLARLIK İHRACAT:

Türkiye’de 4 yılda 4 mağaza ve bir lojistik merkezi yatırımı planlayan Ikea, birkaç yıl içinde de 600 milyon dolarlık ihracat rakamına ulaşmayı hedefliyor. Açılış töreninde yaptığı konuşmada Ikea’nın, Türkiye’nin geleceğine yapılan bir yatırım olduğunu belirten Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, ise Ikea’nın oldukça kapsamlı şekilde, Türkiye’de yaklaşık 10 yıldır toplam 1 milyar dolara varan ihracat rakamı gerçekleştiren bir firma olduğunu söyledi.

YÜZDE 60 ENFLASYONLA YAŞADIK:

Türkiye’nin enflasyonu tek haneli rakamlara düşürerek çok önemli bir başarıyı gerçekleştirdiğini söyleyen Tüzmen, ‘Siz bunu çok iyi algılayamayabilirsiniz ama biz çocukluğumuzdan beri ortalama yüzde 60 enflasyonla yaşamayı başarabilmiş bir ülkeyiz. Şimdi enflasyonu 2 haneli rakamdan, tek haneye indirmiş durumdayız’ dedi. Türkiye’nin 160 milyar dolarlık dış ticaret hacmine ulaştığını, GSMH’nın 300 milyar dolara ulaştığını anlatan Tüzmen, ‘Dış ticaret ile GSMH’yi karşılaştırdığımız zaman dış ticaret GSMH’nın yüzde 50’sinden daha fazla değer elde etmiş durumda. Büyümenin arkasındaki esas etken, Türkiye’nin son zamanlarda yaptığı dış ticaret hamlesidir’ diye konuştu. Tüzmen, dünyada kendini kanıtlamış bir firma olan Ikea’yı Türkiye’ye getirenlere teşekkür ederek, ‘Bu tip müesseselerin Türkiye’ye gelmeleri, yatırım yapmaları, Türkiye’nin artık geleceğine olan güvenlerinin göstergesidir’ dedi.

Bu mağaza büyüklükte dünyada ilk 30’a giriyor

IKEA Türkiye Franchise-Maya Grubu Başkanı Nuri Özsüer, Ikea’nın 55 ülkede 1.600’ü aşkın üretici aracılığıyla üretim alanında faaliyet gösterdiğini belirterek, ‘Herkese ve her keseye göre ürün sunan Ikea 1998 yılından beri Türkiye’den mal alıyor. Ikea, Türkiye’de perakende girişiminin 4 yıl içinde 4 mağaza ve bir lojistik merkez yatırımı olarak planlıyor ve 2 binden fazla istihdam sağlayacak. Bu mağaza, Ikea’nın dünyadaki 213 mağazası arasında büyüklük açısından ilk 30’u içinde. Mağaza 50 bin metrekare kapalı, 40 bin metrekare açık alana sahip’ dedi.

Biz geldik, demek ki ekonomi iyi gidiyor

INTER Ikea Başkanı Hans Skalin, Ikea’nın Türkiye’ye girdikten sonra Türkiye pazarında kalmayı düşündüğünü belirterek, ‘Türk halkı Ikea ile uygun fiyatlı, iyi tasarlanmış, kaliteli mobilya ve ev aksesuarlarını temin edebilecek’ dedi. İsveç’in Ankara Büyükelçisi Anne Dismorr, sürekli olarak Ikea’nın Türkiye’ye ne zaman geleceğinin sorulduğunu anlatarak, Ikea’nın Türkiye’ye gelmesinin Türkiye’nin ekonomisinin pozitif gelişmesinin bir yansıması olduğunu belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ikeadan-30-bin-kisilik-siftah_26616.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!