Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İki Bakan, Gürültü Yasağını Görüşecek

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, turizm sektörü ve eğlence yerlerini isyan ettiren 23.59 kısıtlamasını yumuşatmak için Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ile görüşmeye hazırlanıyor.

Yeni Asır Gazetesi
İki Bakan, Gürültü Yasağını Görüşecek

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, turizm sektörü ve eğlence yerlerini isyan ettiren 23.59 kısıtlamasını yumuşatmak için Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ile görüşmeye hazırlanıyor. "Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği" ile eğlence mekanlarına getirilen müzik kısıtlamasını ayrıntılı olarak inceledikleri bilgisini veren Bakan Günay, "Türkiye gibi dünyaya açılan bir turizm ülkesinde, 'Saat 24 oldu herkes yatağa' diyemezsiniz. 23.59'da eğlence yerlerinde bütün müzik kesiliyorsa, ses yükseltici araçlar kullanılmadan bile doğal ortamda müzik yapılması engelleniyorsa bu yanlıştır. Benim mantığıma göre 00.00'dan sonra çevreyi rahatsız etmeyecek şekilde, o mekandakilerin duyabileceği sınırda müzik yayını devam edebilir. 23.59'dan sonra 'müzik mutlaka kesilir, o saatten sonra işletmelerin kapısını kapatacağım' olmaz" diye konuştu. Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Günay'ın da gürültü olmaması kaydıyla müzik yayınının kesilmemesi görüşünde olduğunu belirterek, "Biz de aynı şeyi söylüyoruz" dedi.

Süre verildi

Turizm ve eğlence sektörlerinin yönetmelikle getiren bazı kısıtlamaların abartılı olduğu yönündeki eleştirilerini değerlendireceklerini söyleyen Günay, "Bir tatil ve turizm ülkesi olmanın gerekliliğine aykırı, abartılı önlemler varsa ilgili arkadaşlarla bu konuyu müzakere konusunda talepte bulunacağım" sözleriyle Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ile görüşeceğinin sinyalini verdi. Günay, turistik tesis ve eğlence yerlerinin 00.00'dan sonra müziğin volümünü düşürerek, faaliyetlerine devam edebilmeleri gerektiğinin altını çizdi. Bakan Eroğlu da, eğlence yerlerine getirilen müzik kısıtlaması konusunda Bakan Günay ile aralarında görüş ayrılığı olmadığını söyleyerek, "Gürültü olmaması kaydıyla, müzik yayının kesilmemesi görüşündeyim. Biz de aynı şeyi söylüyoruz. Eğlenceye karşı değiliz. Gürültü ile mücadele çalışmaları AB müktesebatı gereği yapılıyor. Müzik yayını yapılan turistik tesis ve eğlence yerlerine yönetmelikle getirilen yeniliklere adapte olabilmeleri için 1 yıllık geçiş süreci hakkı tanıdık. İşletmeler, bu süre içinde kapalı mekanlar oluşturmalı ve ses yalıtımlarını yaptırmalı" diye konuştu.

Bakan Günay, MHP İzmir Milletvekili Kamil Erdal Sipahi'nin "Hektor heykeli" ile ilgili de sözlerini de, "Çok saygısız ve tarih bilincinden yoksun bir ifade" diye değerlendirdi. Sipahi, TBMM Genel Kurulu'nda, "Bakan Çanakkale'ye Hektor heykeli dikecekmiş. MHP olarak onu yıkıp Anafartalar kahramanı Mustafa Kemal'in, Seyit Onbaşı'nın heykellerini dikeceğiz. Hektor heykeli yapılacaksa, Gediktepe'ye yapılsın. Çömelen Hektor heykeli" demişti.

Turizm belgesi çözüm olabilir

İki bakanlık arasında giderek tırmanan bir krize yol açan yönetmeliği yumuşatmak için "Kültür ve Turizm Bakanlığı belgeli" işletmelerin uygulamanın dışında tutulması formülü üzerinde duruluyor. Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre 23.59 kapanış saati sınırlamasından, desibel sınırını aşmamak kaydıyla turistik belgesi olan işletmeler muaf tutulacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çevre ve Orman Bakanlığı arasındaki gürültü zirvesinin en geç bu hafta sonu gerçekleştirilmesi hedefleniyor. Bu zirvede sektörün merakla beklediği orta yolun bulunması ve önümüzdeki haftanın ilk günlerinde kamuoyuna açıklanması bekleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/iki-bakan-gurultu-yasagini-gorusecek_80849.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!