Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İki İstasyon Daha Tamamlandı

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin en önemli kent içi ulaşım yatırımı olan Aliağa-Menderes Projesi'ndeki inşaatlar hızla devam ediyor. Bu kapsamda yapımları tamamlanan Gaziemir ve Çiğli istasyonları ile "hazır" hale getirilmiş istasyon sayısı 11'e yükseldi. İnşaatı biten istasyonlara toplam olarak 65 milyon YTL harcandığı belirtildi.

Yeni Asır Gazetesi
İki İstasyon Daha Tamamlandı

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin en önemli kent içi ulaşım yatırımı olan Aliağa-Menderes Projesi'ndeki inşaatlar hızla devam ediyor. Bu kapsamda yapımları tamamlanan Gaziemir ve Çiğli istasyonları ile "hazır" hale getirilmiş istasyon sayısı 11'e yükseldi. İnşaatı biten istasyonlara toplam olarak 65 milyon YTL harcandığı belirtildi.İzmir'in kuzey ve güney gelişme alanlarını birbirine bağlayan Türkiye'deki en yaygın kent içi demiryolu ağı olan Aliağa-Menderes Raylı Sistem Projesi'nde inşaatlar etap etap bitiriliyor.

Onarıma devam

İnşaatları tamamlanarak hizmete açılan karayolu alt ve üstgeçitlerinin ardından, hat devreye girdiğinde bulundukları çevreye canlılık ve hareket getirecek olan istasyonlar da, sırayla kullanılabilecek hale getiriliyor. Daha önce tamamlanan Bayraklı, Kemer, Şirinyer, İnkılap, Mavişehir, Atasanayi, Şemikler, Demirköprü ve Egekent istasyonlarından sonra, Gaziemir ve Çiğli istasyonlarında da çalışmalar bitti. Böylece Aliağa-Menderes hattında tamamlanan istasyon sayısı 11'i buldu. TCDD'ye ait Aliağa, Biçerova, Menemen, Hatundere, Alsancak, Ulukent, Egekent-2, Cumaovası istasyonlarındaki onarım çalışmalarının ise tamamlanmak üzere olduğu belirtildi.

Canlılık getirecek

Yapım giderleri yaklaşık 7 milyon YTL'yi bulan Gaziemir ve Çiğli istasyonları alt bilet hollü olarak inşa edildi. Her iki istasyon yaya altgeçidi olarak da kullanılacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi, bugüne kadar yapımı tamamlanan 11 istasyon için toplam 65 milyon YTL harcarken, modern dizaynları ile göz kamaştıran istasyonların, çevre düzenlemelerinin de yapılması ve 80 kilometrelik hattın devreye girmesiyle birlikte, bulundukları bölgeye büyük bir canlılık ve hareket getireceği bildirildi.

86 dakika sürecek

Aliağa-Menderes hattı projesi ile kentin bir ucundan diğer ucuna 86 dakikada ulaşılacak. Projenin Aliağa-Alsancak arasında 57 kilometreden oluşan kuzey hattında 21 istasyon yer alacak. Bu mesafenin 60 dakikada kat edilmesi öngörülüyor. Alsancak-Cumaovası arasındaki 22 kilometre uzunluğundaki güney hattında ise, 10 istasyon bulunacak. Bu mesafenin de 26 dakikada kat edilmesi planlanıyor.

Konforlu ulaşım

80 kilometrelik hatta çalışmalar tamamlanıp hizmete girdiğinde, kentin kuzey-güney aksı süratli ve konforlu bir ulaşım sistemi ile birbirine bağlanmış olacak. Aliağa-Menderes hattında günde 550 bin yolcu taşınması hedefleniyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu proje çerçevesinde Sarnıç ve Adliye, Bayraklı karayolu üstgeçitleri ile İnkilap, Gediz ve Kemer karayolu altgeçitlerini tamamlayarak ulaşıma açtı. Şirinyer Tüneli ve 11 istasyonun da yapımları tamamlandı. 

http://www.yapi.com.tr/haberler/iki-istasyon-daha-tamamlandi_64229.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!