Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İkinci Çeyrekte Konut Satışları Yüzde 12,6 Arttı

Konut satışları yılın ikinci çeyreğinde ilk çeyreğe göre yüzde 12,6’lık artış göstererek 342 bin 155'e yükseldi. Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği'nin (GYODER), Türk Ekonomi Bankası (TEB) katkılarıyla hazırladığı "GYODER Gösterge 2018-2. Çeyrek Raporu" yayınlandı.

yapi.com.tr/AA
İkinci Çeyrekte Konut Satışları Yüzde 12,6 Arttı

Buna göre, 2018 yılı ikinci çeyreğinde konut satışları bir önceki çeyreğe göre yüzde 12,6’lık bir artış göstererek 342 bin 155 adet seviyesinde gerçekleşti. 2018’in ilk yarısında ise Türkiye genelinde 646 bin 32 konut el değiştirdi. Bu konutların 201 bin 805'i ipotekli satışlardan, 444 bin 227'si ise diğer satışlardan oluştu.

Yılın ilk yarısı kamu bankalarının önderliğinde yapılan 0,98 faizli konut kredisi kampanyaları sektörde bir ivme yarattı. GYODER önderliğinde yapılan kampanyaların etkisi de özelikle markalı konut satışlarını olumlu etkiledi.

Konut piyasasına pozitif ivme kazandırmak için atılan bu adımların haziran ayı konut satış verilerinde etkisi görülse de ilk yarıyıl konut satışlarında, bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 1,27’lik bir düşüş yaşandı.

Kur artışı yabancıların konut talebini artırdı
Rapora göre, yılın 2. çeyrek döneminde kurda yaşanan artış yabancı yatırımcıların konut alımında olumlu etki yarattı. 2017’nin son çeyrek döneminde yüzde 3,7 olan yabancılara konut satış oranı 2018 yılının ilk çeyreğinde yüzde 6,1 düzeyine, 2018 yılı ikinci çeyrek döneminde ise yüzde 8,5 düzeyine ulaştı.

Yabancılara yapılan konut satışları, 2018 yılı ikinci çeyrek sonu itibarıyla, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23,15’lik büyüme ile 11 bin 816 adet seviyesine yükseldi. Tüm gayrimenkul çeşitleri bazında Türkiye’de yatırım yapan ilk 10 ülke sıralamasında, Almanya, Fransa, Ürdün, Suudi Arabistan, Filistin, Yemen, İngiltere, Irak, Mısır ve Azerbaycan yer aldı.

Bankaların kredi faizini düşürmesiyle senetle satış geriledi
Gayrimenkul sektöründe proje üreten firmaların, başlattıkları kampanyalar kapsamında alıcılara kendi finansman modelleriyle faizsiz uzun vadeli seçenekler sunmasıyla senetle yapılan satışlar 2018 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 26,4’e geriledi. Bu rakam ilk çeyrek dönemde yüzde 35,5 düzeyindeydi.

Senetli satışların azalmasında önemli rol oynayan unsurlardan biri, bankaların yüzde 0,98’lik kredi faiz uygulaması oldu. Ayrıca markalı konut projelerinden konut satın alan tüketiciler, 2018 yılı 2. çeyrekte peşinat, senet ve banka kredisi kullanımı seçeneklerinden en fazla banka kredisi kullanımını tercih etti. 2018 yılı 2. çeyrek dönemde stok erime hızı yüzde 5,2 olarak gerçekleşti

http://www.yapi.com.tr/haberler/ikinci-ceyrekte-konut-satislari-yuzde-12-6-artti_167471.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!