Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İkizdere Tüm Vadileri Kurtaracak

Rize İdare Mahkemesi, daha önce yürütmeyi durdurma kararı verdiği İkizdere Vadisi’ndeki Dereköy Regülatörü ve Demirkapı Hidroelektrik Santral projesi ile ilgili gerekçeli kararını açıkladı. Vadilerde birden çok proje geliştirilmesi halinde havza planlamasının gerekliliğine vurgu yapan mahkemenin aldığı kararın, birden çok hidroelektrik santral

Radikal Gazetesi
İkizdere Tüm Vadileri Kurtaracak

STRONG>Rize İdare Mahkemesi, daha önce yürütmeyi durdurma kararı verdiği İkizdere Vadisi’ndeki Dereköy Regülatörü ve Demirkapı Hidroelektrik Santral projesi ile ilgili gerekçeli kararını açıkladı. Vadilerde birden çok proje geliştirilmesi halinde havza planlamasının gerekliliğine vurgu yapan mahkemenin aldığı kararın, birden çok hidroelektrik santral (HES) yapımı planlanan vadiler için açılacak davalarda emsal niteliği taşıyacağı belirtildi.

İkizdere Derneği, Dereköy Regülatörü ve Demirkapı Hidroelektrik Santral projesinin iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle iki yıl önce Rize İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Geçen yıl yürütmeyi durdurma kararı veren mahkeme, yeniden yapılan bilirkişi incelemesinin ardından gerekçeli kararını açıkladı. İkizdere Derneği avukatı Yakup Şekip Okumuşoğlu, kararın HES projeleri açısından emsal nitelikte olduğu belirttti:

“Mahkeme gerekçeli kararında, aynı vadi ve su havzası üzerinde benzer birden çok proje durumunda bir planlama gereğine vurgu yapmıştır. Bu da havza planlaması yapılmadan Dereköy HES projesinin yapılamayacağı anlamına gelmektedir. Karar, çok sayıda HES yapımı planlanan vadiler için açılacak davalarda emsal teşkil edecektir.” (dha)

http://www.yapi.com.tr/haberler/ikizdere-tum-vadileri-kurtaracak_77289.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!