Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İklim Anlaşması 2010'a Kalıyor

Bu yıl iklim değişimiyle mücadeleye yönelik bağlayıcı bir anlaşma imzalanmasına yönelik umutlar azalıyor. Son olarak Birleşmiş Milletler ve İngiltere hükümetinden yapılan açıklamalar bunun mümkün görünmediği şeklinde. İngiltere hükümetinin enerji ve iklim değişiminden sorumlu bakanı Ed Miliband, önümüzdeki ay Kopenhag'da yapılacak BM İklim

ntvmsnbc
İklim Anlaşması 2010'a Kalıyor

Bu yıl iklim değişimiyle mücadeleye yönelik bağlayıcı bir anlaşma imzalanmasına yönelik umutlar azalıyor. Son olarak Birleşmiş Milletler ve İngiltere hükümetinden yapılan açıklamalar bunun mümkün görünmediği şeklinde.

İngiltere hükümetinin enerji ve iklim değişiminden sorumlu bakanı Ed Miliband, önümüzdeki ay Kopenhag'da yapılacak BM İklim Zirvesi'nde sadece siyasi bir anlaşmaya varılabileceğini söyledi. Bağlayıcı bir anlaşmaya varılmasının ise bir yıl alabileceği belirtiliyor.

Birleşmiş Milletler İklim Sekreteryası Başkanı Yvo de Boer ise anlaşmaya "önümüzdeki aylarda" varılabileceği görüşünde. Yvo de Boer BBC'ye yaptığı açıklamada, katılımcı ülkelerin karbon salımlarına yönelik hedefler ve gelişmekte olan ülkelerin kayıplarının terlafisi gibi konularda anlaşmakta zorlandıklarını vurguladı.

Oysa hükümetler iki yıl önce, Kopenhag'da anlaşma imzalama taahhüdünde bulunmuşlardı. Öte yandan Kopenhag'da yapılacak İklim Zirvesi'ne hazırlık amacıyla Barcelona'da yapılan ve bir hafta süren konferans bugün sona eriyor. Konferansa, 190'dan fazla ülkenin temsilcileri katılıyor. Daha önce Afrika ülkeleri Barcelona'daki görüşmeleri boykot etmişlerdi.

Sera etkisi yaratan gazların salımı için düşük hedef koyan gelişmiş ülkeleri protesto eden Afrika ülkelerinin temsilcileri, iklim değişiminden de en çok kendilerinin zarar gördüklerini vurgulamıştı.

Afrika ülkelerinin, gazların salımıyla ilgili ayrıntılı görüşmeler yapılacağı taahhüdü almalarının ardından görüşmeleri boykota son verdikleri bildirilmişti.

Bu arada G-20 ülkelerinin maliye bakanları da bugün İskoçya'da bir araya geliyor. Görüşmede, gelişmekte olan ülkelere iklim değişimiyle mücadele amacıyla ekonomik yardım aktarılmasına yönelik önerileri tartışacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/iklim-anlasmasi-2010a-kaliyor_74121.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!