Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İklim Değişikliği Zirvesi

Birleşmiş Milletler 64. Genel Kurulu'na katılmak üzere New York'ta bulunan 100'den fazla ülke lideri, şimdiye kadarki en geniş katılımlı iklim zirvesinde buluştu. Toplantıda başta BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon olmak üzere ABD Başkanı Barack Obama ve Çin Devlet Başkanı Hu Jintao gibi iklim değişikliği konusunda tepki çeken ülkelerin liderleri de

ntvmsnbc
İklim Değişikliği Zirvesi

Birleşmiş Milletler 64. Genel Kurulu'na katılmak üzere New York'ta bulunan 100'den fazla ülke lideri, şimdiye kadarki en geniş katılımlı iklim zirvesinde buluştu.

Toplantıda başta BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon olmak üzere ABD Başkanı Barack Obama ve Çin Devlet Başkanı Hu Jintao gibi iklim değişikliği konusunda tepki çeken ülkelerin liderleri de bir konuşma yaptı. İklim değişikliği konusundaki Yüksek Düzeyli Zirvenin Açılış Oturumu'nun ardından da İklim Değişikliği Zirvesi Yuvarlak Masa Toplantıları'na geçildi. Bu toplantıda ise Başbakan Erdoğan'ın görüntülü bir mesajı yayınlandı.

İklim Değişikliği Zirvesi'nde görüntülü mesajı yayınlanan Erdoğan, insanoğlunun büyük bir tehditle karşı karşıya olduğunu belirterek, küresel ve bölgesel işbirliğinin önemine dikkat çekti.

Nefret, öfke, önyargı gibi yaklaşımların radikal akımlara ve teröre zemin hazırladığını belirten Erdoğan, "Bütün bunlar karşısında ortak bir gelecek inşa etme idealini ortaya koymalıyız" dedi.

Ancak bazı bilimsel gerçeklerin bu konuda neler yapılabileceği hakkında yol gösterici olduğuna işaret eden Erdoğan, "Türkiye, küresel sorunların, küresel çözümler getirdiğine inanmaktadır." sözlerini kullandı. Sorunun ayrıca bölgesel ve küresel işbirliğini de zorunlu kıldığını aktaran Erdoğan, iklim değişikliği sorununun yol açtığı olumsuz etkilere en açık coğrafyalardan biri olan Doğu Akdeniz havzasında bulunduğunu belirttiği Türkiye'den bazı örnekler verdi. Erdoğan, "Hükümetim, iklim değişikliklerinin bahse konu olumsuz etkilerini hafifletebilmek ve uyum sağlayabilmek amacıyla tamamen ulusal kaynaklarla desteklenen çok önemli çalışmalara farklı sektörlerden ivme kazandırmış, bu yönde önemli gelişmeler kaydedilmiştir" diye konuştu.

Türkiye gibi ülkelerin finansman gereksinimleri dikkate alınmalı

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin, BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi'ne 2004 yılında taraf olduğunu, Kyoto Protokolü'ne katılım belgesini 28 Mayıs 2009'da sunduğunu 26 Ağustostan itibaren de resmen taraf olduğunu vurguladı. Erdoğan ayrıca 2012'den sonraki yeni iklim değişikliği rejiminde de "ortak fakat farklılaştırılmış sorumluluklar' ilkesi ışığında ulusal koşulları ekonomik ve sosyal kalkınma hedefleri, görece kapasitesi dikkate alınmış adil bir hukuki statüyle yer almayı" istediklerini dile getirdi. Başbakan Erdoğan, "Böylelikle Türkiye, küresel salımlarla uluslararası mücadele ve işbirliği çalışmalarında sürdürülebilir kalkınma hamlelerine zarar vermeyecek nitelikte 'ulusal olarak uygun eylemleri' yerine getirme konusunda üzerine düşeni yapabilecektir" ifadelerini kullandı.

Ülkelerin 'yeşil ekonomilerin' oluşturulması için yapacakları yatırımların çok büyük meblağlara ulaşacağının da bilinmekte olduğunu söyleyen Erdoğan, sanayileşme sürecini tamamlamamış ülkelerin teknoloji transferi ve finansman gereksinimlerinin Kyoto Protokolü'nün yerini alacak olan yeni anlaşmada dikkate alınacağını umduğunu dile getirdi. Erdoğan, yeni anlaşma ile "her ülkenin kendi koşullarına uygun salım azaltım ve uyum eylemlerine olanak sağlayacak esnekliğe sahip yeni ve adil bir mekanizmanın oluşturulmasını" temenni ettiğini ifade etti. Erdoğan ardından sözlerini şöyle bitirdi: "2012 sonrasına bağlı yeni anlaşmanın halen devam eden müzakerelerinde bugüne kadar hâkim olmuş bir nevi siyasi bölünme atmosferinin yerini yapıcı işbirliği ve eş güdüme dayalı bir anlayışa bırakması ve her ülkenin kaygılarını göz önünde bulunduran bilimsel gerçeklerle uyuşan tek taraflı ve katı önlemler içermeyen gerçekçi ve adil olan bir anlaşmanın ortaya konmasının metnin aralık ayında Kopenhag'da yapılacak taraflar konferansında benimsenmesi şansını artıracağına inanıyorum."

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/iklim-degisikligi-zirvesi_72604.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!