Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İklim Değişimi Dünyanın Eksenini Değiştirebilir mi?

NASA araştırmacılarının model hesapları sonucunda daha sıcak okyanuslar yüzünden kutupların yer değiştirebileceği ortaya çıktı. Eriyen buzullar, yükselen denizler veya olağanüstü hava durumları gibi iklim değişiminin sonuçları artık açıkça görülebiliyor ve doğa üzerinde etkili oluyorlar.

Cumhuriyet Bilim ve Teknik
İklim Değişimi Dünyanın Eksenini Değiştirebilir mi?

NASA araştırmacılarının model hesapları sonucunda daha sıcak okyanuslar yüzünden kutupların yer değiştirebileceği ortaya çıktı. Eriyen buzullar, yükselen denizler veya olağanüstü hava durumları gibi iklim değişiminin sonuçları artık açıkça görülebiliyor ve doğa üzerinde etkili oluyorlar. NASA oşinografi uzmanlarından Felix Landerer, denizlerin ısınmasıyla su kütlelerinin dünya üzerinde daha farklı dağılacağını buna bağlı olarak da dünyamızın ekseninde ve kutupların yerlerinde değişimler olabileceğini söylüyor Geophysical Research Letters dergisinde. Denizlerdeki suyun iklim değişimine bağlı olarak genleştiği yeni bir bilgi değil.

Ama bu durumun sadece rotasyon hızı üzerinde etkili olacağı sanılıyordu bugüne kadar. Ne var ki kütlenin farklı bir şekilde dağılmasıyla eksen de değişir diyor uzmanlar. Landerer ve arkadaşları, su kütlesinin farklı derinliklerde çok daha farklı dağıldığını saptamışlar. Bu yüzden kutupların her yıl 1,5cm kadar kayması bekleniyor. Bu durumda kutuplar iklim değişimi olmaksızın bile “sabitlenemeyecekler”. Ayrıca dünyanın rotasyonu da değişecektir. Yaklaşık 432 günlük bir ritimde kutuplar altı metre kadar hareket eder. Buna ilave olarak da mevsimlere bağlı oynamalar yaşanır kütlede.

Diğer bir etki de şu: Bundan 21.000 yıl önce dünyamızda çok daha fazla buz vardı. O zamandan bu yana eriyen buz nedeniyle serbest kalan kayaç tabakasının ağırlığı da yükselmekte. Bu nedenle kutuplar yılda onar santim hareket ediyor. Ayrıca Grönland buzunun da erimesi kutupların 2,6 cm daha fazla kaymasına yol açmakta. Okyanuslar sera gazına bağlı ilave sıcaklığın yüzde seksenini çekip, daha uzun süre depolamaya başlayınca yeni keşfedilen etki Landerer’e göre daha uzun sürebilir, mesela on yıllar veya yüz yıllar boyu. Fakat Landerer, yeni keşfedilen kutup hareketliliğinin iklimi etkilediğini sanmıyor, bu yüzden tarım üzerinde de etkili olması çok zayıf bir olasılık.

Fakat uzmanlar bu gelişmelerin iklim için önemli parametre yerine geçebileceğini düşünüyorlar. Bu mesela El Nino kasırgasında olduğu gibi işleyebilir. El Nino dünyanın daha yavaş dönmesine yol açıyor ki bu gelişme günlerin uzunluğundan anlaşılmakta. Günlerin uzunluğuna bakarak da “El Nino”nun nasıl değiştiğini ve buna bağlı olarak iklimin ne derece değiştiği hesaplanabiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/iklim-degisimi-dunyanin-eksenini-degistirebilir-mi_72046.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!