Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Türk Yapı Sektörü Katar'a...

İKMİB Boya Çalıştayı'nda Sektör Temsilcileri Bir Araya Geldi

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından 11-13 Ekim 2019 tarihlerinde düzenlenen “Boya Sektörü Çalıştayı”nda bir araya gelen boya sektörünün temsilcileri, sektörün sorun ve çözüm önerilerini değerlendirerek, sektörün geleceği konuştu.

yapi.com.tr
İKMİB Boya Çalıştayı'nda Sektör Temsilcileri Bir Araya Geldi

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) tarafından düzenlenen sektör çalıştaylarının üçüncüsü, 11-13 Ekim 2019 tarihlerinde boya sektörüne yönelik gerçekleştirildi. İKMİB’in ev sahipliğinde Bodrum’da düzenlenen ve iki gün süren “Boya Sektörü Çalıştayı”nın moderatörlüğünü Prof. Dr. Emre Alkin yaptı. Çalıştayda Ar-Ge, Ur-Ge, teşvikler, devlet destekleri, hammadde, finansman, yerli üretim, ihracatta yeni pazarlar ve insan kaynağı konularına değinilerek güncel bilgiler sektörle paylaşıldı.

Sektör temsilcilerini bir araya getiren “Boya Sektörü Çalıştayı”na, İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister ve İKMİB temsilcilerinin yanı sıra, Türk boya sektörünün önde gelen şirketlerinin üst düzey yöneticileri, ilgili bakanlık yetkilileri ve temsilcileri ile akademisyenler olmak üzere 65 kişi katıldı.

Prof. Dr. Emre Akin’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen çalıştay süresince katılımcılardan oluşturulan 10 çalışma grubu ile boya sektöründeki güncel sorunlar, sektörel çözüm önerileri, ÖTV gibi mevzuatlar, ihracatın artırılması için yapılması gerekenler ve geleceğe dair fikirler için ortak akıl çalışmaları yapıldı. Prof. Dr. Emre Alkin, dünya ekonomisindeki gelişmeler, küresel ticaretteki değişim ve trendler ile Türkiye ekonomisinin yakın geleceğine dair bir sunum gerçekleştirdi. Çalıştay kapsamında 4 ana başlık olarak Pazar, Kapasite, Tedarik ve Lojistik konuları ele alındı.

“Kimyanın algısını değiştirmeliyiz”
Çalıştayın açılış konuşmasını gerçekleştiren İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, “Kimya sektörü olarak, Türkiye’nin en çok ihracat gerçekleştiren ikinci sektörü konumundayız. Bu sene 20 milyar dolar kimya ihracatı gerçekleştirmeyi ve 2023 hedefleri kapsamında 25 milyar dolar kimya ihracatı gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Ancak kimya sektörü, son zamanlarda çevreyi kirletici, cari açığa en büyük dezavantaj yaratan bir sektör olarak yansıtılıyor. Kimya sektörü olarak 72 milyar dolarlık bir ithalatımız var. 20 milyar dolarlık ihracat yapacağız bu sene. Kalan 52 milyar dolarlık rakamın yaklaşık 20 milyar dolarlık kısmını ısınma, elektrik enerjisi ve doğalgaz olarak kullanıyoruz. Geri kalan 32 milyar doları da diğer sektörlere yarı mamul veya hammadde olarak verdiğimiz için bu algıyı düzeltmemiz gerekiyor. Boya sektörünün de desteğiyle kimyanın algısını değiştirmeliyiz” dedi.