Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İlber Ortaylı: Müzecilik Doğru Yapılmıyor

NTV yayınına katılan Ortaylı’nın eleştirilerinden, Kültür Bakanlığı da, müze ziyaretçileri de, medya da payını aldı.

NTVTV yayınına katılan Ortaylı’nın eleştirilerinden, Kültür Bakanlığı da, müze ziyaretçileri de, medya da payını aldı.

Türkiye’nin en çok ziyaret edilen müzesi, Topkapı Sarayı. Şu ana kadar 1 milyon 250 bin ziyaretçinin gezdiği müze, yıl sonunda 2 milyon ziyaretçiye ulaşacak. Müze Başkanı İlber Ortaylı’ya göreyse, ziyaretçinin niceliği değil, niteliği önemli.

Ortaylı “Bu saray’da, çok ziyaretçi, açık konuşmak gerekirse o kadar da makbul birşey değil. İyi ziyaretçidir makbul olan” dedi. Müze derneklerinin kapatılması ile, müzelerin önemli bir gelir kaybına uğradığını anımsatan Ortaylı, bürokratik baskıdan yakındı: “Ampulu bile değiştirmek için şimdi döner sermaye yazıyorum. Bu olmaz. Böyle bi yer bu tarzda gitmez.”

Topkapı Sarayı Müzesi’nde hırsızlık olduğu, bazı parçaların kaybolduğu şeklindeki haberlerin yalan olduğunu vurgulayan İlber Ortaylı, bundan Saray’daki bazı memurları, ama özellikle de basını sorumlu tuttu.

Ortaylı “Gazeteler kendine haber arıyor. Yalnız ben şunu söyleyeyim, ekonomi muhabirleri hiç değilse az-çok ekonomiden anlıyor. Sonra spor muhabirleri anlıyorlar spordan, onu takip etmekten, dış politika yazılarını hiç fena bulmuyoruz okuduğumuzda. Polis muhabirleri de iyi şeyler yazıyorlar, müze muhabirleri için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Burada basit bir İtalyan mayolikası dediğimiz basit bir çiniyle ki onlar moloz olarak kullanılır kırılınca, İznik çinisini ayırt edemeyen adamlar var, saray muhabiri bu...Yazıyor” dedi.

Ortaylı son olarak, Türk müzeciliğinin geçmişteki kötü alışkanlıklarını, çarpıcı örneklerle anlattı: “Mesela çok kötü birşey, bu saraydaki alışkanlık, buradaki parçaların lüzumlu lüzumsuz yerli yersiz teşhiri. Unutmayın 1971-72 döneminde buradan 4. Murat’ın kaftanı, zırhı ve 1 Kur’an, Kültür Sarayı’nda tiyatro oyunu dolayısıyla teşhire kondu ve saray yanınca kültür sarayı, o da gitti. Ben önce demiştim ki ‘çaldılar, sonra çıkar!’. Hayır efendim böyle topak halde duruyor o zırh”

Ortaylı, tüm zorluklara karşın, “çok düşkünüm” dediği, “bir asker gibi vazife yapıyorum” dediği Topkapı Sarayı Müzesi’nde, küratör grubuyla başarılı projelere de imza attıklarını söyledi ve yılbaşında İtalya’da “Harem” sergisi açılacağını müjdeledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ilber-ortayli-muzecilik-dogru-yapilmiyor_48404.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!