Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Ilgaz Tüneli 15 Aralık'ta Açılışa Hazır Olacak

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Karayolları 15. Bölge Müdürü Hüsamettin Özendi ve Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli Proje Müdürü İnşaat Mühendisi Ömer Fettahoğlu ile birlikte Ilgaz Tüneli’nde incelemelerde bulundu.

yapi.com.tr
Ilgaz Tüneli 15 Aralık'ta Açılışa Hazır Olacak

Milliyet’in haberine göre, Ilgaz Tüneli hakkında yetkililerden detaylı bilgiler alan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, “Ilgaz Tüneli, gerek Sinop’tan gerekse Ankara’dan gelerek Kastamonu’ya veya Çankırı’ya varmak isteyenler ciddi anlamda ızdırap yaşadığı bir yerdi. Bu tünel, nasip olursa bu ızdıraba son verecek bir tünel. 5,5 kilometrelik bir tünel, yaklaşık 4,5 yılda bitirilmiş muhteşem bir eserdir. Ilgaz Tüneli, Kuzey ve Güney aksındaki yeni yolunda önemli kilometre taşını oluşturuyor. Yani Karadeniz’den, İnebolu’dan Antalya’ya inecek olan güzergahın üzerinde bulunuyoruz şuanda. Bu ülkenin ekonomisini tartışmaya açanlar için bence önemli bir cevap Ilgaz Tüneli’dir. Nasip olursa 15 Aralık gibi Ilgaz Tüneli açılacak hale geliyor, 20 Aralık’ta Avrasya Tüneli’nin açılışı yapılacak. Türkiye ekonomisini merak edenler için de aslında iyi bir cevaptır bu tünellerin açılması. Tünelin hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Ilgaz Tüneli’nin açılmasıyla birlikte Karadeniz’i Akdeniz’e bağlayacağını söyleyen Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş ise, “Ilgaz Tüneli, bizim Kastamonu ve Çankırı olarak hayalimizdi. Hayalimizi gerçekleştirmiş olduk. Ilgaz Tüneli ihale edildiğinde oturup ağlayasım gelmişti Kastamonu tabiriyle. Şimdi gerçekten burada tüneli gördüğümüzde ağlayasımız geliyor. Böyle bir hizmetin Kastamonu’ya kazandırılmış olmasından gerçekten halkımız ve milletimiz açısından büyük önem taşıyor. Ilgaz Tünelimiz, Türkiye’de en büyük tünellerden bir tanesi oluyor. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

19 bin 700 metre yeni yol

Ilgaz Tüneli’nin devamında Kırık Barajı projesinin gündemde olduğunu hatırlatan Başkan Babaş, şöyle konuştu: “Bu tünelinde yine 255 metre uzunluğunda viyadük olacak. 3 kilometresi tünel olmak üzere 19 bin 700 metre de yeni yolumuz olacak. Başbakanımız ve Bakanımız, Kastamonu ziyaretlerinde bunun müjdesini bizlere verdi. Şu anda çalışmalar sürüyor, ihale aşamasına geldi. Kısa zamanda yol ve tünel ihalesini gerçekleştirip bu yolunda hizmete açılması için çalışmalar sürecek. Kastamonu, hızla gelişmeye devam ediyor. Bu yatırımlar önümüzdeki günlerde de devam edecek. Büyük yatırımları artık Kastamonu’ya kazandırmaya başladık. Bu gördüğümüz yatırımlar Kastamonu’ya son 10 yılda kazandırıldı. Kastamonu’nun ulaşım noktasında çok büyük sorunları bulunuyordu. Ilgaz Dağını aşamıyorduk. Kastamonu’yu geliştiremiyorduk. Ama şimdi gördüğünüz gibi Kastamonu gittikçe gelişiyor. Güzel de bir havalimanımız bulunuyor. Uçak seferlerimizi havalimanından devam ediyor. Hem Ilgaz Tüneli hem de havalimanı ile ulaşımdaki sorunlarımızı giderek çözmeye çalışıyoruz. Kastamonu, coğrafya olarak büyük bir şehir. Denizden bağlantısı olan bir şehir. 170 kilometre sahil şeridi bulunuyor. İnebolu Limanı özelleştirildiği ve yüklenici firma İnebolu Limanının geliştirilmesi için çalışmalarına başladı. İnebolu Limanı da tamamlandıktan sonra her yönüyle Kastamonu, ulaşımdaki problemlerini çözmüş ve gelişmesine devam eden bir şehir haline gelmiş olacak.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/ilgaz-tuneli-15-aralikta-acilisa-hazir-olacak_152541.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!