Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ilısu için Hasankeyf Şartlı Onay Çıktı

Almanya Büyükelçiliği, Hasankeyf'i sular altında bırakacak olan Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali'nin Almanya ayağı için gerekli dışsatım kredisi teminatının 24 Mart'ta Almanya Federal Hükümeti'nce onaylandığını bildirdi.

Milliyet Gazetesilmanya Büyükelçiliği, Hasankeyf'i sular altında bırakacak olan Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali'nin Almanya ayağı için gerekli dışsatım kredisi teminatının 24 Mart'ta Almanya Federal Hükümeti'nce onaylandığını bildirdi. Büyükelçilik, Hasankeyf şartına işaret edilerek, söz konusu teminatın Dünya Bankası'nın standartları uyarınca baraj inşaatının insanlara, çevreye ve kültür varlıklarına etkisini asgari düzeyde sınırlandırmayı amaçlayan yüksel taleplerle bağlantılı kılındığı belirtildi.

2 milyar euro maliyet
Avusturya, İsviçre ve Almanya'dan toplam 450 milyon euro değerinde teslimat ve hizmetler için dışsatım teminatı istendiği kaydedilen açıklamada şu bilgiler verildi:
"İnşaat bedeli yaklaşık 1.2 milyar euro'dur. Almanya Federal Hükümeti, Ed Züblin A.Ş firmasının (Stuttgard) inşa edeceği altı tünelin 93.5 milyon euroluk bölümüne teminat vermektedir. Buna konsorsiyum partneri Avusturya'ya Almanya'dan yapılacak teslimatlar için yaklaşık 100 milyon euro'luk sigorta bedeli ilave olmaktadır. Baraj bölgesinde yaşayan insanların taşınması, kültür varlıklarının ve çevrenin korunması gibi projeyle bağlantılı önlemler için Türkiye 800 milyon euro sağlayacaktır. Böylece inşaatın toplam maliyeti yaklaşık 2 milyar euro olarak saptanmıştır.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ilisu-icin-hasankeyf-sartli-onay-cikti_53077.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!