Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İlk Davayı Fırat Plastik Açtı / PVC'de Antidamping Vergisi Mahkemelik

PVC hammadde kullanıcıları, PVC hammadde ithalatına yüzde 25-45 oranında antidamping vergisi getiren tebliğin iptali konusunda Danıştay'da yürütmey

Dünyab>PVC hammadde kullanıcıları, PVC hammadde ithalatına yüzde 25-45 oranında antidamping vergisi getiren tebliğin iptali konusunda Danıştay'da yürütmeyi durdurma davası açmaya başladılar.
İlk davayı geçtiğimiz salı günü PVC sektörünün öncü kuruluşlarından Fırat Plastik açtı. Dış Ticaret Müsteşarlığı ve Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı'nın davalı olarak gösterildiği dava Danıştay'da yürütmeyi durdurma talebi ile açıldı.
Önümüzdeki hafta başında da Esenpen, Esen Profil, Egepen Deceuninck gibi sektörün önde gelen firmaları da dava açmaya hazırlanıyor. Tebliğin yayınlandığı tarihten itibaren iki ay içinde iptali konusunda dava açma haklarının olduğunu belirten sektör temsilcileri, profil, kablo, ayakkabı, boru, yer döşemesi, sera, naylon film, hortum, oyuncak sanayi ve tekstil üreticilerini 6 Nisan'a kadar tebliğ hakkında dava açmaya çağırdılar.

Petkim uğruna mı?

Türkiye'nin yıllık 450 bin ton PVC hammaddesi talebi olduğunu hatırlatan Fırat Plastik yetkilileri, şu değerlendirmeyi yaptılar:

"Bunun sadece 150 bin tonunu Petkim üretiyor, geri kalan 300 bin ton ise ithalatla karşılanıyor. Yani Petkim PVC hammadde talebimizi karşılayamadığı için ithalat zorunlu. Ancak çıkarılan tebliğ ile Türkiye'nin ithalatının yüzde 85'ini gerçekleştirdiği 10 ülkeye yüzde 25-45 oranında değişen antidamping vergileri getirildi. Bu haksızlığı içimize sindiremedik. Gerek tebliğ çıkmadan önce, gerekse de çıktıktan sonra ilgili birimlere haklılığımızı anlatmaya çalıştık ancak başarılı olamadık. Sonuçta Türkiye Petkim'in kaprisi uğruna mutlaka alması gereken 300 bin ton malı artık daha pahalıya alıyor. Petkim üzülmesin diye bu sektörlerin hammaddelerini pahalıya almaya zorlanması çok büyük bir haksızlık."

Yargı kararına saygı

Hukukçularıyla yaptıkları görüşmeler sonucunda yargıya müracaat etme kararı aldıklarını anlatan Fırat Plastik Yetkilileri, "6 Şubat'ta çıkan tebliğ için 6 Nisan'a kadar dava açma hakkımız var. Bu nedenle geçtiğimiz salı günü Danıştay'da bu tebliğin hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle yürütmeyi durdurma davası açtık. Davalı olarak ise Dış Ticaret Müsteşarlığı ve Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı'nı gösterdik. Yargıdan çıkacak karara saygılıyız. Umarız bu yanlışlık düzeltilir" görüşlerini dile getirdiler.

Diğer şirketler de sırada

Önümüzdeki hafta içerisinde Esenpen adına tebliğ hakkında yürütmeyi durdurma davası açacaklarını açıklayan Esen Şirketler Grubu ve Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Esen de, "Görüştüğüm tüm firmalarda dava açmaya hazırlanıyor. Çünkü Türkiye'nin ekonomik kriz yaşadığı, savaş beklentisi nedeniyle petrol fiyatlarının yüksek olduğu bir dönemde çıkarılan bu tebliğ tüm PVC kullanıcılarına ve aynı zamanda Türkiye ekonomisine büyük bir darbe vurdu" dedi. Türkiye'nin Almanya'dan sonra en çok PVC profil ihracatı yapan ülke olduğuna dikkat çeken Esen, PVC profil ihracatının da bu karardan büyük yara alacağını vurguladı.

Asıl sorun stoklar bitince

Egepen Deceuninck Genel Müdürü Ergün Çiçekçi de, önümüzdeki hafta içinde dava açacaklarını söyledi. Tebliğden PVC kullanıcılarının yanı sıra tüm Türkiye'nin zarar göreceğini savunan Çiçekçi, "Bu nedenle sektördeki diğer firmalara da 6 Nisan'a kadar dava açmaları yönünde çağrı da bulunuyoruz. Bu yanlışlığın düzeltilmesi gerekiyor. Piyasada savaş tedirginliği ve durgunluğu var. Bütün firmalar hem savaş tehdidi hem de bu tebliğin çıkacağı beklentisiyle stok yapmışlardı. Ancak bu stoklar da tükenmek üzere. Asıl sorun stoklar tükenmeye başlayınca çıkacak" diye konuştu.

Yerli PVC kullanıcılarının bu tebliğ nedeniyle maliyetlerinin yükseldiğini bunun da özellikle yabancı pencere firmalarının Türkiye pazarına girmelerine neden olacağını anlatan Çiçekçi, "Umarız yargı doğru kararı verir ve tüm PVC kullanıcıları rahat bir nefes alır" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ilk-davayi-firat-plastik-acti-pvcde-antidamping-vergisi-mahkemelik_3680.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!