Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İlk Kazma Mart Ayında

İlk kazma Mart Ayında

Yeni Asır Gazetesi
İlk Kazma Mart Ayında

b>İzmir Büyükşehir Belediyesi, 80 kilometrelik "Aliağa-Menderes Banliyo Sistemi'nin Metro Standartlarına Çıkarılması" projesi kapsamında 3 kilometrelik Karşıyaka Tüneli için müteahhit firma ile anlaşma imzaladı. Çetin Emeç Toplantı Salonu'nda düzenlenen imza töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Ahmet Piriştina döneminde başlayan bu proje, İzmir'in gelmiş geçmiş en büyük projesidir" dedi. Kocaoğlu, projenin tamamlanmasıyla, İzmir'in ulaşımda dünya standartlarını yakalayacağını söyledi.

2008'de bitecek
Karşıyaka Tüneli ve 4 istasyonun 48 milyon 810 bin YTL bedelle ihale edildiğini ve 2008 yılı mart ayında tamamlanmasının planlandığını belirten Kocaoğlu, "Aç-kapa yöntemiyle yapılacak tünel 3 bin 50 metre uzunluğunda olacak. Tünelle birlikte 4 istasyon inşa edilecek. Projenin tamamlanmasıyla Aliağa-Alsancak arası 60, Alsancak-Menderes arası 26 dakikaya inecek. Günde 550 bin yolcu taşıyacağız. Toplam yolcu taşımamızın yüzde 40'ını, toplam mesafenin yüzde 55-60'ını bu hattan yapacağız" diye konuştu.

EXPO'ya hazırlık
Aliağa-Menderes Hızlı Tren Projesi'nin EXPO 2015'in de ulaşım altyapısını oluşturacağını anlatan Kocaoğlu, şöyle devam etti:
"80 kilometrelik hattın Menderes'ten Selçuk'a, Aliağa'dan da Bergama'ya kadar uzaması durumunda turizm açısından da büyük bir adım atılmış olacak. Projenin hayata geçmesiyle çanağının içine sıkışmış kent Kuzey-Güney yönünde gelişecek. Aliağa-Menderes banliyö sistemi projesi 2004-2009 yılında Büyükşehir Belediyesi'nin gerçekleştirdiği en büyük proje olacak. Önümüzdeki günlerde 1.7 kilometre uzunluğundaki Şirinyer Tüneli'nin de ihalesini gerçekleştireceğiz. Haziran ayına kadar 3-4 ihale daha yapacağız. Bir aksilik olmazsa 2008'in yaz aylarında projeyi bitirmiş olacağız."

200 milyon dolar
Kentin kuzey-güney aksında yer alan 80 kilometrelik hattın 2008'in ortalarında tamamlanması hedefleniyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, inşaat faaliyetleri için 200 milyon dolar utarında yatırım yapacak. Bu güzergahta günde 550 bin, yılda 165 milyon yolcu taşınacak. Böylece halen sadece 11.5 kilometrelik Üçyol-Bornova hattına sahip olan İzmir iki yıl sonra Üçyol-Üçkuyular (5.5 km) metrosunun da devreye girmesiyle 97 kilometrelik metro hattına kavuşmuş olacak. İzmir'in ulaşım sorunu gerçek anlamda çözülmüş olacak.
Aliağa-Menderes Hattı Projesi Kuzey ve Güney olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Aliağa-Alsancak'ı kapsayan kuzey hattı 57 kilometre uzunluğunda 20 istasyondan oluşuyor. Aliağa ile Alsancak arasının 60 dakikada katedilmesi planlanıyor. Güney Hattı yani Alsancak-Cumaovası Hattı 22 kilometre uzunluğunda olacak. Güzergah boyunca 10 istasyon bulunacak. Alsancak'tan hızlı trene binen bir kişi 26 dakika sonra Cumaovası'nda olacak. 80 kilometrelik hattın tamamı ise 86 dakikada aşılacak.

Devletin zirvesi davetli
Önümüzdeki günlerde yer teslimi yapılacak olan Karşıyaka Tüneli'nin temel atma töreninin 3 ya da 10 Mart tarihinde yapılacağı belirtildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu temel atma töreni için önümüzdeki günlerde Ankara'ya giderek Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a elden davetiye götürecek.

Biri yerüstünde 4 istasyon olacak
16 ayda tamamlanacak olan Karşıyaka Tüneli ve istasyonları için İzmir Büyükşehir Belediyesi 48 milyon 880 bin YTL'lik yatırım yapacak. Bu güzergahtaki hızlı banliyö ve şehirlerarası demiryolunun yer altına alınması ile Karşıyaka kent merkezi rahatlayacak, bölünmüşlükten kurtarılacak. Karşıyaka Tüneli biri yer üstünde olmak üzere toplam 4 istasyondan oluşacak. Tünel, Naldöken'den başlayıp demiryolu güzergahını izleyerek Nergis'te sona erecek. Naldöken'de bir yer üstü istasyonu, Alaybey, Karşıyaka ve Nergis'de de yer altı istasyonları bulunacak. Bilet holleri ise istasyonların üzerinde yer alacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ilk-kazma-mart-ayinda_40609.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!