Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İlk Metro

Dinçer, Ankara Belediyesi'nde ODTÜ'den mühendis arkadaşları Yusuf Ata Arıak, Murat Katoğlu, Hasan Mani, Prof. Semih Eryıldız, Ethem Özbakır, Levent Tosun, Yusuf, Kadri Atabaş ve kardeşi Tahir Dinçer ile önemli projelere imza attı.

Hürriyet Gazetesi/Yalçın Bayerinçer, Ankara Belediyesi'nde ODTÜ'den mühendis arkadaşları Yusuf Ata Arıak, Murat Katoğlu, Hasan Mani, Prof. Semih Eryıldız, Ethem Özbakır, Levent Tosun, Yusuf, Kadri Atabaş ve kardeşi Tahir Dinçer ile önemli projelere imza attı.

Başkanlığı döneminde yardımcılığını yapan Arıak, "1970'li yıllarda bizler gibi 500 mühendis geçti Ankara Belediyesi'nden; bugün hepsi de daha sonra çalıştıkları İstanbul, İzmir ve Gaziantep belediyelerde veya kendi işlerinde başarılı projelere Türkiye'ye çok şey kattılar" diyor.

'CHP belediyeciliği' olarak Ankara'ya kazandırılanlar neydi:

Toplu taşıma amaçlı Türkiye'de ilk özel otobüs yolu (Sonra üzerine Ankaray sistemi oturturuluyor) gerçekleştiriyor. Yine Türkiye'nin ilk metro projesinin temelinin atılması. (Ancak çalışmalar 12 Eylül'de duruyor. Kendinden önceki başkan Dalokay'ın fikir babalığını yaptığı dünyanın en büyük konut projelerinden biri sayılan 11 bin dönüm üzerindeki 55 bin konutluk Batıkent'in, Kent Koop olarak kooperatifleşmesi ve altyapısının tamamlanması...

Son iki proje Murat Karayalçın tarafından bitiriliyor.

Dinçer bir lider olabilir miydi?

"Hayır" diyor arkadaşları...

"O bir takım-kadro çalışmasını önemseyen bir yapıya sahipti. Her olaydan bir proje çıkartmasını bilirdi. Güçlü bir hafızası vardı, en önemlisi de bir belediyeci idi..."

Herkesin başı sağolsun.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ilk-metro_58395.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!