Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"İlkeleri Savunan Mimar Görevinden Oluyor"

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Planlama Müdürlüğü'nün kuruluşundan beri Müdür Yardımcısı olarak görev yapan mimar Asuman Yeşilırmak mart ayının başında görevinden alındı.

bianet.orgb>İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Planlama Müdürlüğü'nün kuruluşundan beri Müdür Yardımcısı olarak görev yapan mimar Asuman Yeşilırmak mart ayının başında görevinden alındı. Yeşilırmak, Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın emriyle, müdür yardımcısı olan İhsan İlze ve Taner Avlamaz'la birlikte görevlerinden alınarak başka birimlere atandıklarını duyurdu.

bianet'in görüştüğü Türkiye Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Çevre Etki Değerlendirme Danışma Kurulu Sekreteri Mücella Yapıcı Türkiye'de özellikle kamuda çalışan ve mesleki planlama ilkelerini savunan plancıların doğruları söylediklerinde engel olarak görüldüklerini söyledi ve Yeşilırmak'ın bu konuda mağdur olduğunu belirtti.

Yapıcı, Yeşilırmak'ın görevden alındığı olayda İBB'nin İstanbul'un eşiğinin yetmediği yerde küresel kapitalizmi çevre bölgelerin -örneğin Trakya- üzerinden yönetmeye çalıştığını ifade etti. Yapıcı, "Teknik arkadaşlar bir uygulamaya 'yasal olarak imkansız' deyince arkadaşların yeri değiştiriliyor. İstanbul kapitalist, üretimden kopartılmış, küresel tüketimin örgütlendiği bir alan haline geliyor" dedi.

Yapıcı, Trakya Bölgesinin 2004 yılında onaylanan, bölgenin tarımsal potansiyelini sanayileşmeye karşı koruyan bir Çevre Düzeni Planı olduğunu, ancak İBB Başkanı ve "İstanbul Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi"nin (İMP) buna uymadığını söyledi.

Teknisyenler, "İBB'nin kendi görev ve yetki alanı dışındaki alanlar için plan yapma yetkisinin olmadığını, yasa ile verilmiş yetkilerin bir protokol ile değiştirilemeyeceği, dolayısıyla bu konuda harcama kalemi oluşturulamayacağını" bildirdiği için görevde alınıyor.

Yapıcı ayrıca, İstanbul'un artık bu yüklenmeyi kaldıracak bir eşiğinin olmadığını vurguladı.

"İstanbul'a biçilen misyon eşliğinde çevre illeri de elde bulundurmak isteniyor ama yetkileri yok. Bu bir hegemonya. Trakya'nın planı varken ve onaylatmışken, bunu IMP'den değiştirmeye çalıştırmak olmaz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/ilkeleri-savunan-mimar-gorevinden-oluyor_52670.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!