Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İmalat Sanayinde Kapasite Kullanımı

İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı, kasım ayında geçen yılın aynı ayına göre 1 puan artarak, bir önceki aya göre ise 0,1 puan azalarak yüzde 76,9 seviyesinde gerçekleşti.

yapi.com.tr / AA
İmalat Sanayinde Kapasite Kullanımı

Merkez Bankası tarafından yayımlanan 2011 Kasım ayına ilişkin ''İmalat Sanayinde Kapasite Kullanım Oranı'' verilerini yayınlandı. İmalat sanayinde faaliyet gösteren 2 bin 162 işyerinin katılımıyla gerçekleştirilen imalat sanayinde kapasite kullanım oranı sonuçlarına göre, geçen yılın Kasım ayına kıyasla yatırım mallarında 3,5 puan artışla yüzde 76,6 , dayanıklı tüketim mallarında kapasite kullanım oranı 3,2 puan artışla yüzde 76,6, ara mallarında 0,8 puan artışla 78,9 oldu.

Buna göre, geçen yıl kasım ayında yüzde 75,9 olan kapasite kullanım oranı, 2011 yılı kasım ayında yüzde 76,9 olarak belirlendi. Kapasite kullanım oranı, ekim ayında da yüzde 77 düzeyindeydi.

İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı çalışması, imalat sanayi sektöründe faaliyet gösteren iş yerlerinin anket döneminde mevcut fiziki kapasitelerine göre fiilen gerçekleşen kapasite kullanımlarının belirlenmesi amacıyla yapılıyor.

Sektörlere göre kapasite kullanım oranları

İkili sektörlere göre, en yüksek kapasite kullanım oranı, yüzde 83,6 ile kimyasalların ve kimyasal ürünlerin imalatında görüldü. Bunu yüzde 82,9 ile bilgisayarların elektronik ve optik ürünlerin imalatı, yüzde 82,2 ile elektrikli teçhizat imalatı, yüzde 79,2 ile ana metal sanayi ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı izledi.

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/imalat-sanayinde-kapasite-kullanimi_89845.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!