Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İmalat Sanayisinde Kapasite Kullanımı Açıklandı

Merkez Bankası tarafından düzenlenen ve Mayıs ayında imalat sanayinde faaliyet gösteren 1,814 işyerinin katılımıyla gerçekleştirilen ''İmalat Sanayinde Kapasite Kullanım Oranı'' sonuçları açıklandı. Buna göre, imalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı, Mayıs ayında geçen yılın aynı ayına göre 1,9 puan, bir önceki aya göre ise 0,3 puan

yapi.com.tr / AA
İmalat Sanayisinde Kapasite Kullanımı Açıklandı

Merkez Bankası tarafından düzenlenen ve Mayıs ayında imalat sanayinde faaliyet gösteren 1,814 işyerinin katılımıyla gerçekleştirilen ''İmalat Sanayinde Kapasite Kullanım Oranı'' sonuçları açıklandı. Buna göre, imalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı, Mayıs ayında geçen yılın aynı ayına göre 1,9 puan, bir önceki aya göre ise 0,3 puan artarak, yüzde 75,2 seviyesinde gerçekleşti.

Geçen yıl Mayıs ayında yüzde 73,3 olan kapasite kullanım oranı, 2011 yılı Mayıs ayında yüzde 75,2 olarak belirlendi. Kapasite kullanım oranı, Nisan ayında da yüzde 74,9 düzeyindeydi. Yine geçen yılın Mayıs ayına kıyasla dayanıklı tüketim mallarında kapasite kullanım oranı 1,2 puan azalışla yüzde 72, dayanıksız tüketim mallarında 0,2 puan artışla yüzde 71,3, tüketim mallarında 0,1 puan azalışla yüzde 71,4 oldu.

İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı çalışması, imalat sanayi sektöründe faaliyet gösteren iş yerlerinin anket döneminde mevcut fiziki kapasitelerine göre fiilen gerçekleşen kapasite kullanımlarının belirlenmesi amacıyla yapılıyor.

İmalat sanayinde kapasite kullanım oranlarında, mayıs ayında geçen yılın aynı ayına göre mal grupları itibariyle yatırım mallarında, ara mallarında ve dayanıksız tüketim mallarında artış, tüketim mallarında, gıda ve içecekler ile dayanıklı tüketim mallarında düşüş gözlendi.

Sektörlere göre kapasite kullanım oranları

İkili sektörlere göre, en yüksek kapasite kullanım oranı, yüzde 86,8 ile kimyasalların ve kimyasal ürünlerin imalatında görüldü.

Bunu yüzde 78,9 ile diğer metalik olmayan mineral ürünlerin imalatı, yüzde 78,0 ile tekstil ürünlerinin imalatı, yüzde 77,8 ile ana metal sanayi ve yine yüzde 77,8 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı, yüzde 77,1 kauçuk ve plastik ürünlerin imalatı yine yüzde 77,1 ile kağıt ve kağıt ürünlerini imalatı izledi.

Kapasite kullanım oranı en düşük alanların başında ise yüzde 57,7 ile diğer imalatlar sınıfı geldi. İçeceklerin imalatında kapasite kullanım oranı yüzde 65,2, tütün ürünleri imalatında kapasite kullanım oranı yüzde 67,3, kayıtlı medyanın basılması ve çoğaltılmasında kapasite kullanımı yüzde 67,8 olarak hesaplandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/imalat-sanayisinde-kapasite-kullanimi-aciklandi_87521.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!