Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İmar Alanları Genişletilmeli

Aynı zamanda İnşaat Yüksek Mühendisi olan İzmir Ticaret Odası Başkan Vekili Akın Kazançoğlu, inşaat ve gayrimenkul sektörü ile ilgili geniş kapsamlı bir rapor hazırladı. Kazançoğlu, 2004-2006 yılları arasında sektörün büyüme gösterdiğini, 2008’den itibaren ise yüzde 16’lara varan küçülme yaşadığını belirterek, bunun telafisi için belli hala belli

Hürriyet Ege
İmar Alanları Genişletilmeli

İTO Başkan Vekili Akın Kazançoğlu, yaklaşık 3.8 milyon nüfuslu İzmir’de 1 milyon 200 bin konut stoku bulunduğuna dikkat çekerek, “Yeni yatırımlar için imar alanları açılmalı” dedi.

Aynı zamanda İnşaat Yüksek Mühendisi olan İzmir Ticaret Odası Başkan Vekili Akın Kazançoğlu, inşaat ve gayrimenkul sektörü ile ilgili geniş kapsamlı bir rapor hazırladı. Kazançoğlu, 2004-2006 yılları arasında sektörün büyüme gösterdiğini, 2008’den itibaren ise yüzde 16’lara varan küçülme yaşadığını belirterek, bunun telafisi için belli hala belli bir süreye ihtiyaç duyulduğunu kaydetti. Kazançoğlu, 2010 yılının ilk yarısındaki ekonomik büyümenin konut satışlarına ve yapı izin istatistiklerine yansımadığına işaret ederek 2009 yılından bu yana talep ve fiyatlarda büyük bir hareketlilik yaşanmadığını söyledi.

Rakamlar hızla düştü

Kazançoğlu, Türkiye’de 2009’un ilk 3 aylık döneminde 109 bine yakın konut satılırken bu rakamın 2010’un aynı döneminde yaklaşık 86 bine düştüğünü aktardı. İzmir’de de 2009’un ilk 3 ayında 6 bin 974 konut satılmışken bu yıl 5 bin 38 konutun satıldığına dikkat çeken Kazançoğlu, “2010 yılı ilk çeyrekte Türkiye’de konut satışları yaklaşık yüzde 26, İzmir’de ise yüzde 34 azaldı. Bu durumda konut satışları son 1 yıl içerisinde en düşük seviyeye geldi” dedi. Kazançoğlu, konut stokları hakkında da bilgi verdi. Konut stoklarının il nüfuslarına göre düşünülmesi gerektiğini vurgulayan Kazançoğlu, yaklaşık 13 milyon nüfusu olan İstanbul’da 4 milyon, 3 milyon 868 bin nüfuslu İzmir’de ise 1 milyon 200 bin konut stoku olduğuna işaret etti. Türkiye’de yaklaşık 17.5 milyon konut stoku bulunduğunu kaydeden Kazançoğlu, bunun yüzde 6.86’sının İzmir’de bulunduğu bilgisini verdi.

 

ETİKETLER: gayrimenkul kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/imar-alanlari-genisletilmeli_81982.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!