Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İmar Ayrıcalığı Yargıdan Döndü

İzmir’in doğal ve bakir alanları içinde sayılan Çandarlı’nın Kemikli Burnu bölgesinde, özel bir şirket tarafından “turistik tesis” adı altında yabancılara ikinci konut yapma projesi yargıdan döndü. İzmir 3. İdare Mahkemesi, Mimarlar Odası Genel Merkezi’nin açtığı davada, bölgenin SİT özelliğine vurgu yaparak, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın

Cumhuriyet Gazetesi
İmar Ayrıcalığı Yargıdan Döndü

İzmir’in doğal ve bakir alanları içinde sayılan Çandarlı’nın Kemikli Burnu bölgesinde, özel bir şirket tarafından “turistik tesis” adı altında yabancılara ikinci konut yapma projesi yargıdan döndü. İzmir 3. İdare Mahkemesi, Mimarlar Odası Genel Merkezi’nin açtığı davada, bölgenin SİT özelliğine vurgu yaparak, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izinlerini iptal etti.

Çoğunluğunu Norveçlilerin oluşturduğu yabancılara pazarlanacağı bildirilen ikinci konutların yapımı için başlatılan girişimler, mahkemeden döndü. Kültür ve Turizm Bakanlığı, anılan yer üzerinde hazırlanan 1/1000 ve 1/5000 ölçekli koruma amaçlı imar planlarını onaylamış, bunun üzerine mimarlar odası yargıya başvurmuştu.

İzmir 3. İdare Mahkemesi iptal kararında, adı geçen alanın SİT kapsamında olduğunu anımsatırken, bilirkişi raporunun da dikkate alındığını bildirdi. Bilirkişi raporunda şu görüşlere yer verildi:

“Üst ölçekli planda söz konusu parselin turizm alanı olarak belirlendiği, söz konusu parsellerin 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı İmar Planları’nda turizm tesis alanı ve günübirlik turizm alanı olarak tespit edildiği, 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı İmar Planları’nda ise turizm tesis alanı ve günübirlik turizm alanı olarak tanımlandığı tespit edilmişir. Söz konusu alanda mülkiyetin neredeyse tamamını kapsayan ve hiçbir ortak kullanım alanı öngörmeyen bir turistik tesis alanı kullanımının, kamu yararı içerdiğini iddia etmek zordur. Bu durum, alanın tamamının tek bir işletme için tasarlandığı ve kamusal nitelik taşımadığı yönündeki itiraza haklılık kazandırdırmıştı.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/imar-ayricaligi-yargidan-dondu_69610.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!