Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İmar Dosyası'nda Bu Hafta Divriği'deki 'Heykelsi' Mucize

Kanal B ekranlarında yayınlanan, Oktay Ekinci'nin hazırladığı "kent kültürü" programı İmar Dosyası'nın, 16 Mayıs 2009 Cumartesi günü ekrana gelecek bölümünde Divriği Ulu Camii ve Şifahanesi konuşulacak.

yapi.com.tr
İmar Dosyası'nda Bu Hafta Divriği'deki 'Heykelsi' Mucize

anal B ekranlarında yayınlanan, Oktay Ekinci'nin hazırladığı "kent kültürü" programı İmar Dosyası'nın, 16 Mayıs 2009 Cumartesi günü ekrana gelecek bölümünde Divriği Ulu Camii ve Şifahanesi konuşulacak.

UNESCO'nun Dünya Mirası listesinde yer alan "Divriği Ulu Camisi ve Şifahanesi"nin eşsiz "heykelsi" taş oyma bezemeleri ve aynı şaşırtıcı hünerle yekpare taştan yapılmış taç kapıları ile iç mekan çözümlemeleri, mimar ve fotoğraf sanatçısı Cemal Enden'in objektifinden İstanbul'da sergileniyor.

İTÜ Mimarlık Fakültesi'nin Taşkışla'daki Mimar Sinan Salonu'nda Divriğili Mimar Basri Hamulu'nun çaba ve katkılarıyla gerçekleşen "Cennetin Kapıları" adlı çalışmanın danışmanlığını, 1960'lardan bu yana "Divriği Mucizesi" ile yakından ilgilenen Prof. Doğan Kuban yapıyor.

Ortaçağ Anadolusu'ndaki Selçuklu uygarlığının ürünü olan ve Mengücekoğulları'nın sanat tarihine armağanı olarak, Ahlatlı Mimar Hürremşah'ın imzasını taşıyan eşsiz yapı, son yıllarda "onarım" adına tahrip edilmesi tehlikesini de taşıyor. Çünkü  anıtsal yapıların restorasyonunda gözlenen yanlış ve özgünlüğü bozucu uygulamaların, tıpkı yine Divriği'deki Kale Camisi'nin başına geldiği şekilde, bu dünya mirasında da yinelenmesinden korkuluyor.

Taşkışla'daki sergi, işte bu riskin nasıl bir mirasta yaşandığını da açıkça ve çarpıcı olarak gözler önüne sermesi bakımından önem taşıyor. Koruma uygulamasının hangi anlayışta olması gerektiğini de Doğan Kuban şöyle özetliyor: "Bir antik heykelin müzede korunması gibi..."

Çalışmanın tarih danışmanı Necdet Sakaoğlu ile birlikte Cemal Emden, Basri Hamulu ve Doğan Kuban, İmar Dosyası'nın konukları... "Hürremşah'ın Heykeli"nin hayranlık uyandıran şaşırtıcı görüntüleri ise program süresince izleyicilerle paylaşılıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/imar-dosyasinda-bu-hafta-divrigideki-heykelsi-mucize_68957.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!