Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

“İmar Durum Belgeleri” Artık Bir Tık Uzaklıkta!

İzmir Büyükşehir Belediyesi, taşınmazlara ait imar durum belgelerini internette sunmaya başladı. İzmirliler ilgilendikleri binanın imar durum bilgilerine, www.izmir.bel.tr adresinden ücretsiz ulaşabilecek. Sisteme, yakın zamanda kentsel dönüşüm projeleri ile bu kapsamdaki binalar da eklenecek.

yapi.com.tr
“İmar Durum Belgeleri” Artık Bir Tık Uzaklıkta!

İzmir genelindeki taşınmazların imar haritalarını tarayarak sayısal ortama aktaran İzmir Büyükşehir Belediyesi, bilgilendirme amaçlı “imar durum belgesi” hizmeti vermeye başladı. Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı Coğrafi Bilgi Sistemleri Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan sistem, 2 Boyutlu Kent Rehberi üzerinden hizmet veriyor. Uygulama sayesinde vatandaşlar, belediyelere gitmeden evlerinden ya da işyerlerinden taşınmazlarının imar planındaki durumunu öğrenebilecek. Böylece hem vatandaşlar yorulmayacak, hem de belediyelerin ilgili birimlerindeki yoğunluk azalacak. Sistem ilk etapta Konak, Bornova, Karşıyaka, Bayraklı, Karabağlar, Çiğli, Balçova, Narlıdere, Güzelbahçe, Gaziemir ve Buca ilçelerinde kullanılma açıldı. Sistem, diğer 10 ilçede de bir süre sonra kullanılabilecek.

360 bin 747 binaya online sorgulama

Büyükşehir Belediyesi’nin yeni uygulamasında, Coğrafi Adres Bilgi Sistemleri veritabanı güncellenerek Ulusal Adres Veritabanı ile ilişkilendirildi. Bu sayede güncel adres bilgilerine ulaşılan 360 bin 745 binanın imar planları paylaşıma açıldı. Vatandaşlar kendisine ait taşınmazı sorguladığında, binanın son güncel plan kararlarını,  adres bilgilerini ve fotoğraflarını görebiliyor. Uygulama, aynı zamanda sorgulanan taşınmazın çevresine ait planlama kararlarını da görme imkanı sunuyor.  

Kentsel dönüşüm projeleri yakında

Uygulama hakkında bilgi veren İzmir Büyükşehir Belediyesi Coğrafi Bilgi Sistemleri Şube Müdürü Zafer Beydilli, son günlerde gündemde olan kentsel dönüşüm projelerinin de siteme dahil edileceğini belirtti.  

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/imar-durum-belgeleri-artik-bir-tik-uzaklikta_104860.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!