Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İmar Komisyonunda Temsil Sorunu Aşıldı

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde aylardır tartışma konusu olan imar komisyonunda CHP’nin temsil sorunu nihayet aşıldı. AKP Grubu, CHP’nin istediği isimler yerine, uzlaşmaya vardığı iki CHP’li Meclis üyesini aylardır imar komisyonuna seçmiş, aday olmayan CHP’li üyeler de istifa etmişti.

Hürriyet Ankara
İmar Komisyonunda Temsil Sorunu Aşıldı

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde aylardır tartışma konusu olan imar komisyonunda CHP’nin temsil sorunu nihayet aşıldı. AKP Grubu, CHP’nin istediği isimler yerine, uzlaşmaya vardığı iki CHP’li Meclis üyesini aylardır imar komisyonuna seçmiş, aday olmayan CHP’li üyeler de istifa etmişti.

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde aylardır tartışma konusu olan imar komisyonunda CHP’nin temsil sorunu nihayet aşıldı. AKP Grubu CHP’nin istediği isimler yerine, uzlaşmaya vardığı iki CHP’li Meclis üyesini aylardır imar komisyonuna seçmiş, aday olmayan CHP’li üyeler de istifa etmişti.

İmar komisyonunda temsil edilmeyen CHP ile AKP komisyon üyeliği konusunda sonunda uzlaştı. CHP’nin imar komisyonu için önerdiği isimlerden Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Durmuş Akkaya komisyona seçilirken, ikinci önerilen isim Nihat Hatam yerine sonradan aday gösterilen Mehmet Yurtsever komisyona giden ikinci CHP’li oldu. CHP Grup Başkanvekili Yaşar Çatak sorunun şimdilik çözüldüğünü ancak önümüzdeki dönem yaşanacak benzer sorunlar için kapının açık bırakıldığını iddia ederek, “Komisyonlara seçilecek üyelerin bir parti grubunca aday gösterilmesi gerekliliğinin yanı sıra aday olmayan üyenin seçilmesinin mümkün olmadığına dair İçişleri bakanlığı’nın görüşü ve mahkeme kararı var. Bu görüş ve kararın ardından istediğimiz ismi kabul etmek zorunda kaldılar” dedi. Çatak sözlerini şöyle sürdürdü:

Şu an istediğimiz isimlerle temsil ediliyoruz. Ancak AKP grubu halen yargı kararını kabul etmemekte direniyor. Denetim Komisyonu için alınan kararı kabul etmiyorlar. Meclis’te de bu kabul edilmemiş oldu. Kural olarak kapıyı açık tutmaya çalışıyorlar.”

İlk uygulayan CHP oldu

Komisyonlarda yaşanan temsil sorunlarının temelinin Çankaya Belediyesi’nin tutumu olduğunu iddia eden Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ali İhsan Ölmez, “Bu iş nasıl başlamıştır gidip Çankaya Belediyesi’ne baksınlar. Ak Parti’nin adayını CHP’liler belirlemiştir. Kendilerinin başlattığı uygulamayı Büyükşehir Belediyesi yapınca, ‘Demokratik değil” diyorlar” dedi. Ölmez eleştirilerine şöyle devam etti:

Komisyon seçimlerin geçmişine bakarsanız bu işin Çankaya’da başladığını görürsünüz. Çankaya Belediyesi Denetim Komisyonu seçimlerinde bunlar bir bayan arkadaşımızı seçtiler. Böyle yaparak da bizim grubumuz içinde ayrılık yaratmaya çalıştılar. Bu tezgaha düşmemeleri gerektiği konusunda arkadaşlarımı uyardım ve adayı geri çekmedik. Şimdi kendiniz yapınca oluyor da burada aynı uygulama yapılınca neden demokratik olmuyor? Ellerindeki karar nihai karar değil. Aldıkları karar o komisyonu bağlar. Emsal karar olmaz.

Uyumsuzluk iddiası

Burada en önemli noktayı açıklamak istiyorum. Çankaya Belediyesi üyeleri ile diğer CHP’li ilçelerden gelen üyeler arasında uyumsuzluk var. İmar komisyonuna her seferinde Çankaya’dan üye alınması diğer ilçelerdeki CHP’li üyeler arasında huzursuzluk yaratıyor. Bunu gidin sorun CHP’li Meclis üyeleri söyler zaten. Bugünkü komisyona bakarsanız Durmuş Bey Yenimahalle’den, Mehmet Bey Keçiören’den. Yani ilk kez Çankaya dışındaki Meclis üyeleri kendi içlerindeki çatışmadan galip çıktı”

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/imar-komisyonunda-temsil-sorunu-asildi_81299.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!