Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İmar Problemi ve Mirasçı Riskine Karşı 300 YTL'ye Tapu Sigortası Geliyor

ABD’li tapu sigorta şirketlerinden First Title Insurance, tapu sistemindeki sorunların sık sık mahkemeye taşındığı Türkiye pazarında hedef büyüttü. Türkiye’de imar sorunları ya da tapuda ileride oluşabilecek sahiplik, veraset ve intikal gibi risklere karşı garanti veren "tapu sigortası" hizmetini ilk ve tek olarak bu yıl Çekmeköy’de AB Invest

Vatan Gazetesi
İmar Problemi ve Mirasçı Riskine Karşı 300 YTL'ye Tapu Sigortası Geliyor

ABD’li tapu sigorta şirketlerinden First Title Insurance, tapu sistemindeki sorunların sık sık mahkemeye taşındığı Türkiye pazarında hedef büyüttü. Türkiye’de imar sorunları ya da tapuda ileride oluşabilecek sahiplik, veraset ve intikal gibi risklere karşı garanti veren "tapu sigortası" hizmetini ilk ve tek olarak bu yıl Çekmeköy’de AB Invest tarafından inşa edilen White Side projesinde veren grup, bu hizmeti sadece sıfır projeler için değil, eski yeni her türlü ev için vermek amacıyla harekete geçti.

Grubun kuracağı yeni bir organizasyonla tüketiciler 100 bin YTL’lik bir ev için sadece bir defa 300-400 YTL’lik bir bedel ödeyerek evlerini her türlü imar planı sorunu, komşu arsasına taşma, tapuda görünmeyen mirasçı gibi sık görülen pek çok probleme karşı sigortalatabilecek.

2006’da Türkiye’de kurulan ve çözüm ortağı Fiba Sigorta ile çalışan First Title Insurance Türkiye’nin Genel Müdürü Mustafa Özdemir, "Evinin sicilinin temiz olduğunu tüketiciye göstereceğiz. Tapu kadastro, orman alanı, SİT alanı, belediye ile ilgili hukuki durumlar, kıyı kanunu, askeri bölge kanunu gibi birçok unsuru araştırarak 1 gün içinde tüketicilere bu sigortayı vereceğiz" dedi. Bunun için Türkiye’de geniş ağı olan bir hizmet şirketini satın aldıklarını açıklayan Özdemir, "2009 sonuna kadar sistemin altyapısını kuracağız. Ya biz sigorta yapısına gireceğiz, ya da Türkiye’deki sigorta şirketleri aracılığıyla bu hizmeti vereceğiz" dedi.

Sigorta yaptırdıktan sonra çıkabilecek tapu sorunlarından doğan olası mahkeme süreci masraflarını da kendilerinin karşılayacağını belirten Özdemir, "Ardından sigorta kapsamında poliçe bedelini ödüyoruz. Evi almadan önce sorunu tespit edersek tüketiciye 'alma' da diyebiliyoruz" diye konuştu.

Mortgage fonlarını çekecek

Tapu sigortasının yurtdışında mortgage sisteminin olmazsa olmaz parçalarından biri olduğunu vurgulayan Özdemir, "Yabancıların da bu konuda talepleri yoğundu. Bu sistemle Türkiye’ye geldiklerinde tapuda sorun yaşayıp yaşamayacaklarından şüphe etmiyorlar. Sistem gerçek anlamdaki mortgage fonlarını da Türkiye pazarına çekecek" diye konuştu.

Kuruluşu 1889 yılına uzanan First American Corporation’ın dünya genelinde 2 bin 100’den fazla ofisi, 2006 yılı sonu itibarı ile 8.5 milyar dolar yıllık geliri bulunuyor. New York Borsası’na kayıtlı olan First American Corporation, Fortune 500 Global listesinde de üst sıralarda yer alıyor.

Tapuya sigorta bir tek bu projede veriliyor

Türk AB Invest şirketi, Çekmeköy’deki White Side Apartments projesinde İzlanda’nın 2. büyük finansal kuruluşu Landsbanki ile 1.7 milyar euro değerinde varlık yöneten Askar Capital’in ortaklığında kurulmuş bir gayrimenkul yatırım fonu LAREF ile ortak. Ocak’ta satışa sunulan ve 242 daireden oluşan projenin şu ana kadar yüzde 15’i satıldı. Projede büyüklüğü 68 ile 303 metrekare arasında değişen daireler, metrekaresi 2 bin 100 ile 2 bin 200 dolardan satılıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/imar-problemi-ve-mirasci-riskine-karsi-300-ytlye-tapu-sigortasi-geliyor_63854.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!