Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İmece Usulü Araştırmacı KOBİ'lere Destek Geliyor

Küçük ve orta büyüklükte işletmelerin (KOBİ) biraraya gelerek, Ar-Ge merkezi kurmaları için Sanayi Bakanlığı kesenin ağzını açacak. Ar-Ge merkezi kurmak için bir araya gelen KOBİ’lere gelir vergisi indiriminden, SSK prim desteğine kadar kapsamlı bir teşvik paketi oluşturulacak. Bu kapsamda Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, bürokratlarına

Radikal Gazetesi
İmece Usulü Araştırmacı KOBİ'lere Destek Geliyor

Küçük ve orta büyüklükte işletmelerin (KOBİ) biraraya gelerek, Ar-Ge merkezi kurmaları için Sanayi Bakanlığı kesenin ağzını açacak. Ar-Ge merkezi kurmak için bir araya gelen KOBİ’lere gelir vergisi indiriminden, SSK prim desteğine kadar kapsamlı bir teşvik paketi oluşturulacak. Bu kapsamda Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, bürokratlarına çalışma başlatmaları için talimat verdi. Sanayi ve Ticaret Bakanı Ergün, bir grup gazeteci ile sohbet ederken, 50’den fazla istihdam sağlama şartının bulunması nedeniyle Ar-Ge Merkezi kuramayan KOBİ’lerin de birleşerek, ortak merkezler oluşturabilmesiyle ilgili bir düzenlemeyi hayata geçireceklerini açıkladı. Ergün, teşviğe ilişkin ayrıntıların bürokratların çalışmasının ardından netleşeceğini belirtti.

2013’de kesenin ağzı açılacak

Nihat Ergün, halen yüzde 1 olan milli gelir içindeki Ar-Ge harcamaları payının 2013 yılında yüzde 2’ye çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Ergün, Ar-Ge’nin Desteklenmesi Hakkında Kanunu yürürlüğe girmesinden bu yana, Sanayi Bakanlığı’na 76 firmanın başvurduğunu, bunlardan 64’üne Ar-Ge merkezi belgesi verdiğini açıkladı. Bu merkezlerde 13 bin Ar-Ge elemanı çalıştığını belirten Ergün, “Şimdi de 50’den fazla eleman çalıştırma şartı olduğu için KOBİ’lerin de birleşerek, ortak Ar-Ge merkezi kurabilmelerine imkân veren bir düzenlemeyi hayata geçireceğiz” diye konuştu.

Projelere bugüne kadar 30 milyon destek verildiğini belirten Ergün, şunları söyledi: “Teknolojik ürün Ar-Ge desteğinin yanı sıra 2010 yılından itibaren teknolojik ürün üretim, pazarlama ve patent destekleri de vereceğiz.”

Mucit Türkler ilk üçe girdi

Ergün, Türk Patent Enstitüsü’ne yapılan patent başvuru sayısının, 2008 yılında Cumhuriyet tarihinde ilk kez 10 binin üzerine çıktığını ve 2009’da küresel krize rağmen aynı seviyeyi koruduğunu söyledi. Ergün, “2009 yılında 72 bin marka başvurusu ve yaklaşık 27 bin tasarım gerçekleştirerek, Almanya ve Fransa ile birlikte Avrupa’da ilk üç ülkeden biri olmaya başardık” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/imece-usulu-arastirmaci-kobilere-destek-geliyor_77576.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!