Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'IMF'den Korkmayız, İstersek Anlaşırız'

Saadet Partisi Başkanı Kurtulmuş'un 'IMF ile stand-by anlaşmasını imzalamayın' önerisine Erdoğan, 'Numan kardeşim, IMF'nin adını duyunca korkmanın anlamı yok. İşimize gelmezse anlaşma imzalamayız' yanıtını verdi

Radikal Gazetesi
'IMF'den Korkmayız, İstersek Anlaşırız'

Saadet Partisi Başkanı Kurtulmuş'un, "IMF ile stand-by anlaşmasını imzalamayın" önerisine Erdoğan, "Numan kardeşim, IMF'nin adını duyunca korkmanın anlamı yok. İşimize gelmezse anlaşma imzalamayız" yanıtını verdi

“Bir süredir IMF ile anlaşma imzalamıyoruz, kıyamet kopmuyor. Ben buradan millet adına başbakandan rica ediyorum, lütfen IMF ile yeni bir stand-by anlaşmasını imzalamayın” diyen Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş’a cevap  Başbakan Tayyip Erdoğan’dan geldi. Erdoğan, “Numan kardeşim, dünya küresel. IMF’nin adını duyunca kaçmanın, korkmanın, irkilmenin anlamı yok. IMF ile iki yıldır masadayız. İşimize gelmezse imzalamayız. Dünyanın her yerinde para var” dedi. 

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği’nin (ASKON) 6. Genel Kurulu’nda konuşan Başbakan Erdoğan, ekonomide en önemli unsurlardan birinin moral ve iyimser beklentiler olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

“Uluslararası kuruluşların kredi derecelendirme kuruluşlarının gördüğünü ne yazık bizdekiler göremiyor. Şimdi herhalde bunu söylerken ‘Acaba bu yabancı mı?’ diyeceğiz. Numan kardeşim, dünya küresel. Artık, para Türkiye’nin sınırları içine mahkum değil. Para dünyanın her yerine gidiyor. Sadece 780 bin kilometrekarenin içine paranızı mahkum ederseniz, dünyada yeriniz olmaz. Onun için iş adamlarımızla fellik fellik dünyayı dolaşıyoruz ki Türkiye’nin adı dünyanın tüm kıtalarına gitsin. IMF ile iki yıldır masadayız. Stand-by anlaşmasını imzalamadık. İşimize gelmezse yine imzalamayız, işimize gelirse imzalarız. Fakat IMF’nin adını duyunca kaçmanın, korkmanın, irkilmenin anlamı yok. O masadan ülkenin lehine bir kararla kalkabiliyorsam, oturup konuşurum. Konuşmamamın anlamı yok. Konuşmazsam gaflet olur.”

‘Güçlüyseniz korkmazsınız’

Ekonomide maharetin, finansı, bilgiyi ve insanı yönetmek olduğunu vurgulayan Erdoğan, bu üçünün sağlanması durumunda başarının yakalanacağını söyledi. Başbakan Erdoğan, “En ucuz parayı IMF’den satın alabiliyorsam, ben oradan bunu alırım, hiç de çekinmem. IMF bizden önce olduğu gibi davranmaya kalkarsa o zaman IMF’ye ‘Bizim yolumuz burada ayrılıyor’ deriz. Biz bugüne kadar böyle yaptık” diye konuştu. Kendilerinden öncekilerin yaklaşım tarzının AK Parti iktidarı felsefesinde bulunmadığını kaydeden Erdoğan, “Filanca ile masaya oturalım, filancayla oturmayalım. Eğer güçlüyseniz masadan kaçmazsınız. Güçlüyseniz, düşünce hürriyetinden korkmazsınız. Güçlüyseniz, inancınıza güveniyorsanız inanç hürriyetinden korkmazsınız” diye konuştu. (aa)

Türkiye güven veriyor

Uluslararası kredi değerlendirme kuruluşlarının Türkiye’nin 2010-2011 yıllarında pozitif büyüyeceğini, dünyanın en hızlı büyüyen ülkeleri arasında yer alacağını iddia ettiklerini anımsatan Erdoğan, “Bizim bu noktada onların gücünü inkâr etmemiz mümkün mü? Dünyada birçok ülkeyi onlar ayağa kaldırmıyor mu, kaldırıyor” dedi.

Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Krizin ilk sinyallerinin alınmaya başlandığı Eylül 2008’den bu yana 37 ülkenin kredi notu 95 kez düşürüldü. Yalnızca 17 ülke için not artışı yapıldı. Türkiye, bu 17 ülke arasında yer alıyor. Son iki ay içinde dört ayrı kredi derecelendirme kuruluşu tarafından notumuz artırıldı. Kredi derecelendirme kuruluşları ‘Türkiye krize karşı iyi bir sınav verdi’ diyor. Bu hükümetimin başarısı olduğu kadar, alınan tedbirlerin sonucu. Bunda iş adamlarının katkısı da büyük.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/imfden-korkmayiz-istersek-anlasiriz_77106.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!