Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İMKB 'Sürdürülebilirlik Endeksi Çıkarıyor

İMKB Başkanı Hüseyin Erkan, İMKB endekslerinin yeniden sınıflandırılması üzerinde çalıştıklarını ve yeni endekslerin hayata geçirilmesi de dahil olmak üzere, çalışmaları kısa sürede sonuçlandırmayı düşündüklerini söyledi.

Radikal Gazetesi
İMKB 'Sürdürülebilirlik Endeksi Çıkarıyor

İMKB Başkanı Hüseyin Erkan, İMKB endekslerinin yeniden sınıflandırılması üzerinde çalıştıklarını ve yeni endekslerin hayata geçirilmesi de dahil olmak üzere, çalışmaları kısa sürede sonuçlandırmayı düşündüklerini söyledi.

TSKB ve İMKB tarafından dün (3 Mayıs) hayata geçirilen ‘TSKB Enerji Endeksi’yle ilgili düzenlenen toplantıda konuşan Erkan, “İMKB’deki sektörel endeksler dahil endekslerin gözden geçirilmesi ve yeniden sınıflandırılması üzerinde çalışıyoruz. Dünya normları üzerinde çalışıyoruz. Birbiriyle örtüşen sektörel ve karma endekslerin ayrıştırılması ya da birleştirilmesi gerek. Sürdürülebilirlik endeksi şu anda üzerinde en çok çalıştığımız konu. Dünyada çok örnekleri var. Kısa sürede sonuçlanacağını düşünüyoruz” dedi.

Erkan, holdinglerin grup şirketlerine yönelik bir endeks çalışması da olabileceğini söyledi.

İsteğe bağlı endeks

Yeni endeksler oluşturulmasına yönelik çeşitli gruplarla görüştüklerini belirten Erkan, “İsteğe bağlı endeks hesaplayabileceğimizi ilan etmiştik. Bazı kurumlarla görüşmelerimiz devam ediyor... İMKB sektörel endeksler, tematik endeksler gibi her türlü endeksi oluşturabilecek konumda. Alım satıma açık her türlü enstrüman bunlar üzerinden oluşturulabilir” dedi.

TSKB Enerji Endeksi ile, İMKB’nin kendisi dışında bir kurum için hesapladığı ilk endeksin hayata geçirildiğini belirten Erkan, “TSKB’nin talebi ve dizaynı üzerine İMKB’nin hesapladığı bir endeks olacak. Bundan sonraki adım, endekse dayalı çeşitli enstrümanlar oluşturulması” dedi.

TSKB’den enerji endeksi

İlk aşamada dokuz enerji şirketinin dahil olduğu TSKB Enerji Endeksi’nde Akenerji, Aksu Enerji, Ayen Enerji, Aygaz, Enka İnşaat, Petrol Ofisi, Turcas, Tüpraş, Zorlu Enerji yer alacak. Şirketlerin seçiminde ise, konsolide gelirleri içinde enerjinin payının yüzde 40’dan fazla olması ana kriter olarak belirlendi.

Endekste yer alan şirketlerin toplam piyasa değerinin İMKB’nin yaklaşık yüzde 9’unu temsil ettiğini vurgulayan TSKB Genel Müdürü Halil Eroğlu, “Dokuz enerji şirketinden oluşan grup, İMKB’nin yüzde 9’unu temsil ediyor. Halka açılacak enerji şirketleri var. Aksa Enerji ve yolda görülen BİS Enerji var. Daha büyük ve güçlü bir endeks olarak devam edeceğini düşünüyoruz” dedi ve ekledi:

“Bu endeks üzerinden opsiyonlar yazılabilme, varantlar, futurelar, getiri endeksli tahviller, çeşitli türev enstrümanların da giderek yoğunluklu kullanıldığı bir endeks olmasını arzu ediyoruz.”

Eroğlu, getiri endeksi, getiri tahvili, garantili ve korumalı fonların ise, opsiyondan sonra yapılabileceğini söyledi. TSKB Enerji Endeksi’nin fiyat ve getiri endeksleri olarak başlangıç tarihi 31 Aralık 2008, başlangıç değeri ise aynı tarih itibariyle 10 bin olarak belirlendi. Toplantıda verilen bilgiye göre, söz konusu tarihten itibaren getiri endeksinin getirisi yüzde 148, fiyat endeksinin getirisi ise yüzde 125 olarak gerçekleşti. Ocak, nisan, temmuz, ekim başı olmak üzere yılda dört kez güncellenen endeksteki şirketler TSKB tarafından belirlenecek, İMKB’ye bildirilecek. (aa)

http://www.yapi.com.tr/haberler/imkb-surdurulebilirlik-endeksi-cikariyor_79172.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!