Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İMO daha Önce Açıkladığı Önlemlerin Hayata Geçirilmesini İstedi

İnşaat Mühendisleri Odası'ndan (İMO) yapılan açıklamada, '''Deprem değil, tedbirsizlik öldürür' gerçeğinden yola çıkarak yetkilileri bir kez daha uyarıyoruz. Oda tarafından daha önce açıklanan önlemler bir an evvel hayata geçirilmelidir'' denildi.

yapi.com.tr / AA
İMO daha Önce Açıkladığı Önlemlerin Hayata Geçirilmesini İstedi

İnşaat Mühendisleri Odası'ndan (İMO) yapılan açıklamada, "'Deprem değil, tedbirsizlik öldürür' gerçeğinden yola çıkarak yetkilileri bir kez daha uyarıyoruz. Oda tarafından daha önce açıklanan önlemler bir an evvel hayata geçirilmelidir'' denildi. Odadan, yapılan yazılı açıklamada, depremin oluşturacağı riskleri azaltmak için gerekli önlemleri almayanların binlerce insanın ölümünden sorumlu olacağı ifade edildi. Açıklamada, depreme dayanıklı binalar inşa etmenin depremlerde yaşanacak faciaları önlediğinin bilindiğini, en son Japonya'da yaşanan 9,0 büyüklüğündeki depremin bu gerçeği bir kez daha gözler önüne serdiği belirtildi.
    
Odanın, deprem kuşağındaki Türkiye'de her an olabilecek depremlerde büyük can kaybı ve maddi kayıpların yaşanmaması için her platformda yetkilileri önlem almaya çağırdığı ifade edilen açıklamada, her yıl Marmara Depreminin yıl dönümü olan 17 Ağustos'ta gerekli tedbirlerin bir an evvel alınması konusunda yetkilileri uyarmak amacıyla kampanyalar yapıldığı ve yürüyüşler düzenlendiği anımsatıldı.
    
Açıklamada, ''Türkiye'nin Deprem Gerçeği'' raporunda, yüksek riskli yapı ve kentsel dokuların, mevcut yapı stok durumunun, yapı denetim sisteminin sorunlu yönlerinin, imar afları ve denetimsizliğinin birçok yönüyle değerlendirildiği ve kamuoyuyla paylaşıldığı hatırlatıldı. İstanbul'da 22-24 Haziran 2009 tarihleri arasında Avrupa İnşaat Mühendisleri Konseyi ve Dünya İnşaat Mühendisleri Konseyi ile ortaklaşa Uluslararası Deprem ve Tsunami Konferansı düzenlendiği ve depremin Türkiye'ye yaşatacağı kayıpların uluslararası düzeyde değerlendirildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''İnşaat Mühendisleri Odası olarak Japonya depreminin yeniden kanıtladığı, 'deprem değil tedbirsizlik öldürür' gerçeğinden yola çıkarak yetkilileri bir kez daha uyarıyoruz. İnşaat Mühendisleri Odası tarafından daha önce açıklanan önlemler bir an evvel hayata geçirilmelidir, aksi takdirde olası bir depremde binlerce insanımız yaşamını kaybedecektir ve bu felaketten siyasi iktidar sorumlu olacaktır.''

http://www.yapi.com.tr/haberler/imo-daha-once-acikladigi-onlemlerin-hayata-gecirilmesini-istedi_86348.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!