Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

IMSAD: "Kaliteli, Standartlara Uygun & Teknolojik Malzemelere Yönelinmeli"

IMSAD: "Kaliteli, Standartlara Uygun & Teknolojik Malzemelere Yönelinmeli"

yapi.com.tr
IMSAD: "Kaliteli, Standartlara Uygun & Teknolojik Malzemelere Yönelinmeli"

nşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD), 17 Ağustos Depremi'nin 6. yıldönümü için bir basın bülteni yayınladı. Bülten metni şöyle:

KALİTELİ, STANDARTLARA UYGUN & TEKNOLOJİK MALZEMELERE YÖNELİNMELİ.
İMSAD, İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mete Galip Sayıl, Kocaeli depreminin 6. yılında, kaliteli inşaat malzemesinin doğru uygulamayla kullanımının önemini vurguladı ve deprem tehlikesi göz önünde bulundurulduğunda halen bu konudan ödün verilebilmesinin ve buna izin verilmesinin şaşırtıcı olduğunu, yapım sürecinin her aşamasında daha fazla denetime ihtiyaç bulunduğunu belirtti.

Kocaeli depremini, ülkemizde meydana gelen diğer depremlerden ayıran özelliklerinin ülkemizin nüfus yoğun, sanayi merkezi ve gelişmiş bir bölgesinde meydana gelmesi, çok geniş bir bölgede etkili olması ve karşılaşılan maddi/manevi kayıpların büyüklüğü olduğunu ifade eden Galip Sayıl, bu depremle birlikte ülkemizdeki mevcut yapı stoğunun deprem karşısında kalite / dayanım yetersizliğinin en açık şekilde görüldüğünü belirtti. Depremden sonra mevcut yapı stoğunun iyileştirilmesi için yeterli mali kaynak yaratılamadığını vurgulayan Sayıl, yapı stoğunda revizyona öncelikle güçlendirilmesi uygun olmayan, büyük tehdit oluşturan yapılar ve plansız, projesiz, sağlıksız kaçak yapıların yıkılması ile başlanabileceğini söyledi. 2004 yılında Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından düzenlenen Deprem Şurası sonuç bildirgesinde yeralan imar kanunu revizyonu ve ayrı bir yapı kanunu çalışmalarının gereğini belirten Sayıl, özellikle yeni yapı kanununun yapıyı, tasarımı, malzemesi ve şartnamesi ile bir bütün olarak ele almasının önemini ifade etti. Mete Galip Sayıl kanuni düzenlemelerin yapılarak süratle uygulamaya konulmasını takiben bu uygulamaların denetleme sürecinin de hemen devreye girmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye inşaat malzemesi sanayinin uluslararası pazarda söz sahibi olduğunu ve sektörde son derece kaliteli, uluslararası standartlara uygun, teknolojik, çeşitli ve yeterli kapasitede inşaat malzemesi bulunduğunu belirten Sayıl, maalesef halen yurtiçinde birçok projede bina maliyetini düşürmenin ve ucuza mal etmenin birincil hedef olmasının kaliteli malzeme üreten üretici ile kayıtdışı, kalitesiz, standartdışı üretim yapan üretici arasında haksız rekabete neden olduğunu belirtti. Sayıl, bu haksız rekabetin kalitesiz malzeme kullanımını yaygınlaştırması yanında teknolojik yapı sistemi ve malzemelerinin kullanımına da bir engel oluşturduğunu ifade etti. En kritik, konstruktif yapı malzemelerinden betonun halen ülkemizde pek çok bölgede kayıtdışı ve standart dışı üretilmesinin ve C20 gibi düşük beton sınıflarının yaygın kullanımının sözkonusu olduğunu belirten Sayıl, hazır beton kullanımının ve C30 ve üzeri beton sınıflarının kullanımının zorunlu olması ve TS EN 206/1 beton standardının zorunlu olması yanında cezai müeyyidelerinin de netleşmesi gerektiğini vurguladı. Galip Sayıl, ayrıca teknolojik malzeme ve farklı yapı sistemlerinin kullanımının deprem zararını azaltan etkilerinin değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Mete Galip SAYIL, Türkiye’nin Avrupa Birliği hazırlık sürecinde inşaat Malzemesi sektörünün de önemli aşamalardan geçmekte olduğunu belirtti ve 2002 yılında yürürlüğe giren İnşaat Malzemesi Yönetmeliğinin yakında zorunlu hale gelmesiyle, CE uygunluk işaretinin de zorunlu olacağını, ancak CE işareti kapsamında olmayan malzemeler için de Türkiye’ye özgü bir uygunluk işareti uygulamasına geçileceğini söyledi. Planlanan piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetlerinin uygulanmasının önemini vurgulayan Sayıl, bu uygulamaların hayata geçmesi ile zaman içinde kalitesiz, denetim dışı malzeme üretiminin de önüne geçilebileceğini belirtti.

Depremle ilgili yaşanan acı deneyimlerin, bundan sonra olacak depremlerin zararlarını azaltmak için değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Sayıl, ‘Deprem Güvenli Yapı ve Altyapı Üretiminin’ ve ‘Mevcut Yapı Stoğunun Güçlendirilmesi ve Renovasyonunun’, ‘Arge ve Teknolojiye Yatırım Yapmanın’ öncelikli hedefler olduğunu ve bu doğrultuda çalışmaların artarak sürmesi gereğini ortaya koydu.

‘IMSAD olarak ülkemize yarar sağlayacak yeni teknolojilerin ve standartların her zaman arkasındayız. ‘ diyen Sayıl inşaat malzemeleri için standartların geliştirilmesi ve piyasa gözetim denetim mekanizmaları oluşturulması konusunda Dernek olarak Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile ortak çalışma yürütüldüğünü ve Yapı Malzemeleri Yönetmeliği doğrultusunda çalışmaların sürdüğünü bildirdi. Bu konuda İMSAD’ın Avrupa İnşaat Malzemesi Üreticileri Konseyi’ne (CEPMC) tam üye olarak farklı bir misyon üstlendiğini de belirten İMSAD Başkanı Avrupa Birliği ile Türkiye arasında sektörel köprü oluşturulduğunu belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/imsad-kaliteli-standartlara-uygun--teknolojik-malzemelere-yonelinmeli_32015.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!