Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

İMSAD, Ekonomi Yönetiminden...

İMSAD: Konut Kredileri 2004 Yılındakine Benzer Bir Patlama Yaşıyor

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği’nin (İMSAD) yayınladığı Türkiye’nin ilk detaylı aylık inşaat sektörü değerlendirme raporunun Kasım sayısında konut kredilerinde 2009 yılının ortasında başlayan patlamaya dikkat çekildi. Konut kredilerinin, 2004 yılında yaptığı patlamaya benzer bir patlamayı 2009 Mayıs ayından beri gerçekleştirmekte olduğunun

yapi.com.tr
İMSAD: Konut Kredileri 2004 Yılındakine Benzer Bir Patlama Yaşıyor

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği’nin (İMSAD) yayınladığı Türkiye’nin ilk detaylı aylık inşaat sektörü değerlendirme raporunun Kasım sayısında konut kredilerinde 2009 yılının ortasında başlayan patlamaya dikkat çekildi. Konut kredilerinin, 2004 yılında yaptığı patlamaya benzer bir patlamayı 2009 Mayıs ayından beri gerçekleştirmekte olduğunun vurgulandığı raporda, konut kredilerinin Kasım ayında 54 milyar TL düzeyine ulaştığı bildiriliyor.

Raporda öne çıkan başlıklar şöyle:

* 2010 yılının üçüncü çeyreğinde ivmelenen inşaat sektöründe, maliyetlerde artış yaşandığı görülmektedir. Özellikle müteahhitlik sektörünün büyük proje yatırımlarını sürdürmesi, son kullanıcının ‘istenen alımları’ gerçekleştirmemesine karşın sektörün hareketli kalmasını sağlamıştır. Bununla birlikte konut inşa ettirme, alma olasılığında meydana gelen artış dikkat çekicidir.

* Fiyatlar üzerinde yukarı yönlü baskı yaratan bir başka unsur emtia fiyatlarıdır. Özellikle 2010 yılının üçüncü çeyreğinde emtia fiyatlarında meydana gelen artış inşaat malzemesi fiyatlarını da yukarı çekmiştir. İnşaat malzemesi fiyatlarında 2010’un üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %2,24, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise %5,78 oranında kaydedilen artışın temelinde bu unsur değerlendirilebilir.

* Yine Merkez Bankası’nın gösterge faizlerde borçlanma oranını %1’e çekmesi dikkatleri bu noktaya çekmiştir. Tahvil faizinin %7,5 desteğini zorlaması da faizlerin dip yaptığı görüşüne ağırlık kazandırmıştır. Bunun bir sonucu olarak inşaata yatırım yapma eğiliminin arttığı görülmüştür. Buna göre Eylül ayında konut alma/inşa ettirme ihtimali %9,76’lik artış göstermiştir.

* Burada kritik diğer gösterge kredilerin durumudur. Bu noktada konut kredisi kullanımlarına dikkat edilmelidir. Nitekim, konut kredileri 2004 yılında yaptığı patlamaya benzer bir patlamayı 2009 Mayıs ayından beri gerçekleştirmektedir. Buna göre konut kredileri Kasım ayında 54 milyar TL düzeyine ulaşmıştır.

Konut kredilerinin genel krediler içindeki payı da dikkat çekmektedir. Buna göre konut kredilerinin genel krediler içindeki payı 2004 yılında %20’nin altındayken, hızlı bir çıkış yaşamış, %50 düzeyine yaklaşmıştır. Bu noktada vade yapısındaki seçicilik de dikkat çekmektedir. Faizlerin dipte olduğu görüşünün etkili olması nedeniyle kısa vadeli kredi kullanımlarında düşüş yaşanırken, 5-10 yıllık kredi kullanımının arttığı görülmektedir. Yani tüketici mevcut kredi faizlerini uzun vade için kullanmak istemektedir. Bu durum tüketicinin daha sağlıklı bir finansman modeli kurguladığını göstermektedir. Bununla birlikte kredilerdeki kontrolsüz bir artışın ekonomi üzerinde uzun vadede risk oluşturabileceği unutulmamalıdır.

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/imsad-konut-kredileri-2004-yilindakine-benzer-bir-patlama-yasiyor_84005.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!