Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İMSAD Olağan Genel Kurulu Bakan Demir'in Katılımıyla Yapıldı

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği’nin (İMSAD) Olağan Seçimli Mali Genel Kurul Toplantısı, dün (3 Şubat, Perşembe) Swissotel The Bosphorus’ta yapıldı. Orhan Turan dört yıldır sürdürdüğü başkanlık görevini devrederken, yeni seçilen İMSAD yönetimi önümüzdeki günlerde toplanarak görev dağılımı yapacak.

yapi.com.tr / AA
İMSAD Olağan Genel Kurulu Bakan Demir'in Katılımıyla Yapıldı

STRONG>İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği’nin (İMSAD) Olağan Seçimli Mali Genel Kurul Toplantısı, dün (3 Şubat, Perşembe) Swissotel The Bosphorus’ta yapıldı. Genel Kurul Toplantısı öncesinde, 'Türk İnşaat Sektörü 2011 Yılı Öncelikleri ve Değerlendirmeleri' konulu toplantıda İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan’ın yanısıra T.C. Bayındırlık ve İskân Bakanı Mustafa Demir, İMSAD Ekonomi Danışmanı Prof. Dr. Kerem Alkin, Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Başkanı Şükrü Koçoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili Tahsin Öztiryaki de sektöre ilişkin görüş ve değerlendirmelerini paylaştı.

Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, bakanlığının ana görev alanları hakkında bilgi verdiği konuşmasında enerji verimliliği konusuna da değinerek, enerji sarfiyatının yüzde 40'ının konutlarda kullanıldığına dikkati çekti ve yapıların enerji verimli hale getirilmesiyle yıllık 6 milyar dolar enerji tasarrufu sağlanabileceğini söyledi. Tükettiği enerjiyi üreten yapılar yapmayı da gerçekleştirdiklerinde tüketilen enerjinin yüzde 40'ını tamamen tasarruf etme durumuyla karşı karşıya kalabileceklerini ifade eden Demir, bakanlık olarak yapılarda tüketilen enerjiyi üretme hedefiyle birlikte projeyi hazırlayacaklarını kaydetti. Yeni inşaat ruhsatı alacak yapılarda 1 Ocak 2011'de Enerji Kimlik Belgesi uygulamasını başlattıklarını anımsatan Demir, bu belgeleri rahatlıkla verebildiklerini, beklediklerinin çok daha altında problemle karşılaştıklarını söyleyerek, ''2011 yılında kalite belgesi olmayan inşaat malzemesi kullandırtmamayı inşallah başaracağız'' dedi.

Yap-sat müteahhitliği alanıyla ilgili olarak da Demir, ''Herhangi bir müteahhit bir inşaatı yaptığında, sosyal güvenlik primini ve vergisini inşaat bittikten sonra ödemediğinde inşaat ruhsatı alamayacak. Kamu ihale sisteminde, kamuda iş yapan müteahhitler daha ihaleye girmeden borç olmadığına dair yazıları otomatik alıyor ama özel yap-sat müteahhitliği ile alakalı böyle bir düzenleme yok'' diye konuştu.

Konuşmasının ardından basın mensuplarının yabancıların mülk edinmesiyle ilgili sorularını da yanıtlayan Bakan Demir, ''Yabancıya mülk satışında süreç biraz uzun sürüyor, o konuyla ilgili bürokratik işlemi biraz daha kısaltmayı planlıyoruz. Ama karşılıklılık ilkesini bozacak şu anda bir düzenleme yapma imkanı yok. Anayasa değişiklik ihtiyacı olabilir'' diye konuştu. 2B arazileriyle ilgili olarak da Demir, şu ana kadar 160 bin hektar alanın tespiti ve tescilinin yapıldığını ve Milli Emlak'a gönderildiğini kaydetti.
    
İnşaat dünyasında bir Türk ekolü

İnşaat dünyasına bir Türk Ekolü geldiğini vurgulayan İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan da, Türk firmalarının rekabetçi olabilmek için dünya standartlarına uygun üretim yapması, kaliteyi yaşam biçimi olarak benimseyip 'Made in Turkey' imajını güçlendirmesi gerektiğini ifade etti. Turan, “Sanayi stratejisinde de belirtildiği gibi, Türkiye için uygulanacak stratejinin uzun dönemli vizyonu ‘orta ve yüksek teknolojili ürünlerde bölgenin üretim üssü olmak’ olarak belirlenmiştir. Bu uzun dönemli vizyon kapsamında, Türk yapı sanayinin rekabet edebilirliğinin ve verimliliğinin yükseltilerek, dünya ihracatından daha fazla pay alan, ağırlıklı olarak yüksek katma değerli ve ileri teknolojili ürünlerin üretildiği, nitelikli işgücüne sahip bir yapı malzemeleri sanayi yapısına dönüşümünü hızlandırmalıyız” şeklinde konuştu.

Pek çok gelişmeye bağlı olarak 2011 yılının hayli dalgalı geçeceğini vurgulayan İMSAD Ekonomi Danışmanı Prof. Dr. Kerem Alkin ise, “2011 yılı, son Mısır ve Tunus olaylarıyla birlikte beklenenden daha hareketli ve belirsizliklere gebe bir yıl izlenimi veriyor. Ekonomi aktörleri bu yıl kur, faiz, enflasyon ve emtia fiyatlarını öngörebilmekte 2010 yılına göre daha da zorlanacaklar” dedi.

Dünya ekonomisi, Türkiye ekonomisi ve inşaat sektörünün ekonomi içindeki yeri hakkında genel değerlendirmeler yapan Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Başkanı Şükrü Koçoğlu, inşaat sektörünün istihdamdaki yeri, konut satışlarının yıllar içindeki değişim süreçleri ve bina maliyetlerini etkileyen faktörlerle ilgili açıklamalarda bulundu.

T.C. Bayındırlık ve İskân Bakanı Mustafa Demir tarafından dört yıllık başkanlık dönemindeki emekleri için Orhan Turan’a plaket verilirken, İMSAD faaliyetlerinde özverili çalışmalarda bulunan Kalekim Kimyevi Mad. San. ve Tic. A.Ş., Şekerbank T.A.Ş., Basf Yapı Kimyasalları San. A.Ş., EKY Eczacıbaşı Koramic Yapı Kimyasalları San. ve Tic. A.Ş., Marshall Boya ve Vernik San. A.Ş., İMMİB, Türk Ytong San. A.Ş., Yapı-Endüstri Merkezi A.Ş., ODE Yalıtım San. ve Tic. A.Ş. Con-imex Prefabrik İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti. plaket aldı.

İMSAD üyelerinin katılımına açık olan Genel Kurul toplantısında ise Orhan Turan dört yıldır sürdürdüğü başkanlık görevini devretti. Yeni seçilen İMSAD yönetimi, önümüzdeki günlerde toplanarak görev dağılımı yapacak.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/imsad-olagan-genel-kurulu-bakan-demirin-katilimiyla-yapildi_85536.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!