Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İMSAD'dan Elektrik Zammı Uyarısı: Sektör Olumsuz Etkilenir

Devlet yetkilileri tarafından dünya genelinde hızla artan enerji fiyatlarının Türkiye'ye yansıması olarak açıklanan yüzde 22 oranındaki elektrik zammı, tartışma konusu olmaya devam ediyor. İnşaat malzemesi üreticilerinin çatı örgütü olan İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği de (İMSAD) yaptığı yazılı açıklama ile elektrik zammının Türk inşaat

yapi.com.tr
İMSAD'dan Elektrik Zammı Uyarısı: Sektör Olumsuz Etkilenir

Devlet yetkilileri tarafından dünya genelinde hızla artan enerji fiyatlarının Türkiye'ye yansıması olarak açıklanan yüzde 22 oranındaki elektrik zammı, tartışma konusu olmaya devam ediyor. İnşaat malzemesi üreticilerinin çatı örgütü olan İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği de (İMSAD) yaptığı yazılı açıklama ile elektrik zammının Türk inşaat sektörünün rekabet gücünü azaltacağına dikkat çekerek, inşaat malzemesi üretiminde hemen her sektörün bu artıştan olumsuz etkileneceği uyarısında bulundu.

İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, 2008 yılı TUİK birinci çeyrek büyüme verilerine göre yüzde 2.8 büyüme kaydeden inşaat sektörünün ekonomiye olan katkısının önemini belirterek, küresel arenada rekabet edebilen Türk inşaat sektörünün elektrik ve doğalgazdaki maliyet artışlarından rahatsız olduğunu bildirdi. Yakın zamanda sektörün ihracattaki potansiyelini vurgulayarak bu konuda destek istediklerini anımsatan Turan, maliyet artışlarının sektörün rekabet gücünü kırdığını ve ihracatın önünde engel oluşturduğunu açıkladı.

Yapılan araştırmalara göre enerji maliyetinin inşaat malzemesinde girdi maliyetlerine etkisinin yüzde 14 civarında olduğunu söyleyen Orhan Turan, bu oranın çimento, toprağa dayalı ürünler, yalıtım ürünleri, cam ve çelik gibi enerji ihtiyacı yüksek üretim konularında daha da fazla olduğunu bildirdi. Yüksek enerji maliyetinin hem üretim sırasında, hem de ihtiyaç duyulan hammadde maliyetlerinin yükselmesi nedeniyle inşaat malzemesi birim fiyatlarında artışla sonuçlanacağını belirten Turan, tüm alt sektörlerin direk ya da dolaylı olarak bundan etkileneceği uyarısında bulundu. 

Turan, birim fiyatlardaki artışların, enflasyonu arttırmasının yanısıra Türk inşaat malzemesi sanayisinin bölgesinde üretim merkezi olma yolundaki hedefine de engel oluşturacağını vurguladı. Akaryakıt zammı ve navlun ücretlerindeki artışlarla da baş etmek zorunda olduklarına dikkat çeken Turan, sanayileşen Türkiye’nin ve sektörün artan enerji talebine yönelik gerçekçi enerji politikalarına ihtiyacı olduğuna değindi.

2008 yılı ilk çeyrek büyüme rakamlarını da yorumlayan Turan, makro, yani ekonomi yönetimi bazında sektörün stratejik planının hazırlanması zorunluluğu üzerinde durdu; Türk inşaat sektörünün gelişme potansiyelinin ve dolayısıyla gerçek ekonomik büyümeye katkısının ilk çeyrekte açıklanan büyümenin çok üstünde olması gerektiğini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/imsaddan-elektrik-zammi-uyarisi-sektor-olumsuz-etkilenir_62437.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!