Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘İnadım İnat’ Dedi, Ladik’i Geri Aldı

Ladik Çimento’ya en yüksek teklifi vermesine rağmen Rekabet Kurumu’nun itirazı üzerine fabrikayı ihalede ikinci olan Türkerler’e kaptıran Sabancı Grubu, Türkerler’le devir protokolü imzaladı.

Vatan Gazetesib>Ladik Çimento’ya en yüksek teklifi vermesine rağmen Rekabet Kurumu’nun itirazı üzerine fabrikayı ihalede ikinci olan Türkerler’e kaptıran Sabancı Grubu, Türkerler’le devir protokolü imzaladı.

Sabancı Holding Çimento Grup Başkanı Erhan Kamışlı, Türkerler’e ait Ladik Çimento’nun Akçansa tarafından satın alınması amacıyla mal varlığı devri protokolü imzalandığını bildirdi. Kamışlı, Akçansa ile Türkerler İnşaat arasında bir süredir Ladik Çimento’nun alımına yönelik görüşmelerin devam ettiğini hatırlattı.

Kamışlı bundan sonra Rekabet Kurumu ile yetkili mercilerden gerekli izinlerin alınması ve satın alınacak mal varlığının inceleme sürecinin tamamlanması sonrasında devir alınma işleminin tamamlanacağını ifade etti. Taraflar devir bedeli ile ilgili açıklama yapmadı.

Davalık Olan Satış
Uzan Grubu’na ait olan 9 çimento fabrikası 2005 Ekim ayında satılırken Ladik Çimento’ya 140.2 milyon dolarla en yüksek teklif Akçansa’dan gelmişti. Ancak Rekabet Kurumu aynı bölgede Akçansa’nın başka fabrikası olduğunu gerekçe göstererek satışa onay vermemişti. Bunun üzerine Akçansa, Danıştay’da Rekabet Kurumu kararının iptali için dava açtı. Dava sürerken TMSF, Ladik Çimento’yu ihalede ikinci olan Türkerler İnşaat’a devretti.

Sabancı Grubu, bu devri eleştirirken Türkerler İnşaat’ın arkasında da Başbakan Erdoğan’ın yakın arkadaşı Remzi Gür’ün olduğunu iddia etmişti. Dava süreci ise Akçansa lehine gelişti. Danıştay önce Rekabet Kurumu kararını iptal etti. Akçansa bu karardan sonra fabrikanın Türkerler’e devrinin iptali için dava açmış ve tazminat talep etmişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/inadim-inat-dedi-ladiki-geri-aldi_50834.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!