Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İnan: İstanbul'da Metrekaresi 30 Bin $'a Daire Satılacak

Lüks konut projeleriyle tanınan İnanlar İnşaat'ın Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnan, sektörde yükselişin süreceğine inanıyor. İnan, "İstanbul dünyanın en gözde şehirlerinden biri. 10 yıl sonra metrekaresi 30 bin dolara daire satarız" diyor.

Sabah Emlak /Menekşe Ataselimimg src="http://www.yapi.com.tr/Uploads/HaberMedya/2007\sektorel\52659.jpg" align="right" hspace=5 vspace=5>İstanbul'u saran lüks konut furyasına Fulya'da inşa ettikleri Terrace Fulya ile katılan İnanlar İnşaat'ın Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnan, hazırda bekleyen 15 projeleri daha olduğunu söylüyor. Seçim yılı olması nedeniyle inşat yatırımları açısından da durgun geçmesi beklenen 2007'yi boş geçirmeyeceklerini belirten İnan, bu yıl en az 6 yeni projeye başlayacaklarını söylüyor. Mortgage'a ise oldukça geniş bir çerçeveden bakan İnan, "Dar gelirli yine konut sahibi olamayacak. Neye yarar Mortgage? Devlet bari tapudan vazgeçip 'barınma hakkı' satsın" diyor. İnan'ın konut fiyatlarında yaşanacak muhtemel artışa ilişkin fikirleri de oldukça iddialı: "Bundan 10 yıl sonra İstanbul'da metrekaresi 30 bin dolara ev satılır. Öyle bir potansiyel var bu şehirde."

Konutçuların gündeminde Mortgage var. Siz yasayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Devlet bir yasa çıkarıyor. İnsanlar devlet halka ev dağıtacak gibi algılıyor. Böyle bir yanlış anlama var. Yani, Mortgage'ın neler getireceği anlaşılamadı. Oysa yasa yalnızca konut kredisinin daha düzenli, ABD ve Avrupa'dan da alıntılar yapılmış hali. Aslında, Türkiye'de 'mal canın yongasıdır' durumu hakim olduğundan devletin halka mesaj verebileceği, güzellik yapabileceği bir konu var. Mortgage, dar gelirli için birtakım imtiyazlar barındırabilir.

Vergi teşviği bir imtiyaz olabilirdi ancak yasaya dahil edilmedi...
Aslında vergide teşvik edici olmak devlete ve bütçeye zarar vermez. Bu yasayla bazı imtiyazlar getirilirse halkın büyük kesimi kuyruk oluşturacak sanıyorlar. O nedenle devletin ödemeyeceği bir bedelden vazgeçmesi gerek. Havayla çalışan araba icat edeceksin. Devlet, projelerin kapısına 'Mortgage ile inşa edilmiştir' yazacak, vergi de almayacak. Yani, iş dar gelirliye yarayacak. Ama vergi almamakla bütçe de açık vermeyecek çünkü o insanların mortgage olmazsa, hayatları boyunca ev almaları mümkün değil. Devlet de zaten hiç alamayacağı bir vergiden vazgeçecek ve açık falan olmayacak. Ya da tapu satmasınlar, 'barınma hakkı' satsınlar.

Biraz detaylandırır mısınız bu fikrinizi?
Kanuna ek yapıp, ömür boyu barınma satılabilir. Tıpkı hayat sigortası sisteminde olduğu gibi. Sistemde kişiler tapu değil, barınma hakkı satın alır. Daha genç olan daha çok öder, yaşlı olan az. Yani vefatının yakınlığına göre. Hayat sigortasıyla ortak çalışılır. Kişi öldükten sonra sigorta devralır. Sistem 1+1 ev verir, vadeli satın alırsın. Evlenince 2+1'e, çocuk olunca 3+1'e, eğer ayrılırsan yeniden 1+1'e geçersin. Elastiki bir sistem olur bu. Tapuyu almadığın için de fiyat düşer. İnsanlar neden tapu alıyor? Çocuğuna bırakmak için. Belki ben çocuk yapmayacağım ya da şu anda yok. Neden olmayan çocuğum için de para ödeyeyim? Olaya kademe getirir, işi ucuzlatırım.

Fiyatlar yükseltecek mi?
Bizim fiyatlarımız her yıl yüzde 15-20 artıyor. Çünkü dolar düşüyor ve şehir içindeki projelerde de fiyat yükseliyor. Ancak şehir dışında düşüş var tabii. Ama ben diyorum ki bundan sonra 50 sene boyunca Türkiye'ye hiçbir şey olmaz. İstanbul'da da öyle bir potansiyel var ki, 10 sene sonra bu şehirde metrekaresi 30 bin dolara bile daire satılacak.

Bu sene seçimler nedeniyle piyasanın durgun olması bekleniyor. Sizin yeni projeleriniz var mı?
Halihazırda 15 projemiz var. Bunların 5, 6 tanesi bu yıl başlayacak. Terrace Plus, Kemer Palace, Pelican Yolu Konutları bazıları. Konseptimiz yine lüks olacak. Ancak, Akfırat'ta C grubu için de bir proje yapacağız. Yenibosna'da Outlet Mall isimli bir alışveriş merkezi de yapıyoruz. 125 bin metrekarelik, birinci kalite malın uygun fiyata satılacağı, yabancı markaların da outlet'inin olacağı bir yer.

Satışlar yeni sistemden nasıl etkilenecek?

Mortgage'ın insanlara psikolojik etkisi olacaktır ama realite olarak satışları artırmaz. Fiyatların yükselmesi de bu psikolojik etkiye bağlı. O etkiyle çok satış olursa, kanunun getireceği cesaretle talep artarsa fiyatlar da bir miktar yükselir. Ama şu anda piyasada çok fazla inşaat olduğu ve yenisini yapma şansı da bulunduğu için otomatikman arz fazlasından bir süre sonra yine fiyat düşer. Zaten bu piyasanın şartı da budur. 7 senelik bir dalga periyodu, döngü vardır. Fiyatlar yükselir, çok inşaat yapılır, onlar yükselir ve çoğalır fiyatlar düşmeye başlar, tatlı tatlı iner. Sonra iş yapanlar yapamamaya başlar, yanlış projeler ortaya çıkar, birkaç müteahhit iflas eder ve yine fiyatlar yükselir, yine inşaatlar çoğalır. 7 senede bir tur atar bu durum.

http://www.yapi.com.tr/haberler/inan-istanbulda-metrekaresi-30-bin-a-daire-satilacak_52659.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!